Army.cz - armádní Rudé Právo 21. století

Zdroj: idnes.cz

Autor: Jan Gazdík

Foto:Ministerstvo obrany/Olga Haladová

 

Vojáci jezdí v drahých pandurech, ale nemají na střelivo ani trenýrky

Ministerstvu obrany unikají miliardy z nevýhodných obchodů, zatímco elitní vojáci jsou na tom tak bídně, že nemohou ani cvičit ostré střelby. Stěžovali si proto ministru obrany Alexandru Vondrovi, který navštívil brigádu rychlého nasazení v Žatci.

Ministr obrany Alexandr Vondra na návštěvě brigády rychlého nasazení v Žatci.

Každý, kdo se zeptá důstojníků brigády rychlého nasazení na korupci politiků spojenou s transportéry Pandur, se vystavuje újmě na zdraví. I autor této reportáže měl intenzivní pocit, že by mu nejraději ubalili jednu pěstí. Zvlášť když z nich páčil názor na náměstka ministra obrany Jaroslava Kopřivu, odvolaného kvůli machinacím.

V té chvíli totiž ministr obrany vysvětluje vojákům, že jim bude snížen plat a zdaněny příspěvky na bydlení. Vondra brigádu navštívil, aby se seznámil s názory vojáků této elitní jednotky.

"Svinstvo! Jak jinak nazvat chování papalášů, kteří si na ministerstvu mastili léta kapsy," říká podplukovník pod příslibem anonymity. A jeho kolega se přidává: "Těžko vylíčit, jak nás to demoralizuje. Připadáme si jako hlupáci."

Vondra šplhá na pandur, "mercedes" mezi obrněnými transportéry. A mercedesem je pandur především cenou. Jedno vozidlo (celkem jich Česko koupí 107) vyjde na 135 milionů korun. Částka je tak vysoká i proto, že všechny transportéry umějí plavat, že na většině z nich jsou sofistikované střelecké věže, ačkoliv jich tolik vojsko nepotřebuje, a že byly nakoupeny nevhodné radiostanice, takže se nahonem pořizují jiné... a že celý kontrakt byl zřejmě uplacen.

Nikdo z vojáků brigády nezpochybňuje, že pandur je vozidlo mimořádné kvality. Nutno ovšem dodat, že krvavě zaplacené.

Elitní vojáci si například ministrovi postěžovali, že pokud chtějí vyfasovat spodní prádlo, výstrojář jim dá jedny trenky a jedno tričko na rok. O pravidelných ostrých střelbách, aby neztratili návyky, si mohou nechat zdát ze stejného důvodu: nejsou peníze. Omezeny jsou proto i polní manévry. Vojáci si Vondrovi stěžují hlavně proto, že už jim dochází trpělivost.

Vondra: Úředníci už nebudou vytírat s vojáky podlahu

"Všude se škrtá, musíme přežít příští rok a já se budu snažit, abyste kvůli tomu z armády neutekli," apeluje Vondra na vojáky.

Elitní bojovníci ho sice opakovaně ujišťují, že mu věří jako žádnému jinému ministrovi obrany, stranou se však opakovaně svěřují, jak moc jim vadí a uráží předražené armádní obchody a hlavně série korupčních skandálů na ministerstvu obrany. Kvůli úplatným úředníkům a na ně napojeným firmám vyplýtvala armáda v minulých letech desítky miliard korun.

Mnozí z nich už jsou obviněni ze zločinného spolčení. Žalobce Barnabáš Liška hovoří bez obalu o skupině lidí s mafiánskými praktikami a propracovanou strukturou.

Vondra s potěšením říká, že se právě setkal s vojáky, jejichž profesionální přístup je na hony vzdálen tomu, co on pamatuje z dřívějška. Vzápětí se otře o své byrokraty: "Jde mi hlavně o to, aby byli stejní i ministerští úředníci, kteří o bytí a nebytí těchto skvělých bojovníků rozhodují." Vojáci potřebují mít podle Vondry jistotu, že s nimi nebude už nikdo vytírat podlahu.

U vytržení je z Vondrových slov velitel brigády rychlého nasazení Miroslav Hlaváč: "Tedy tohle jsem ještě nezažil. Říkáme mu své názory a nemusíme se klepat v obavě, že se naše kritika obrátí proti nám. A hlavně, on nás poslouchá. Ani taková věc nebývala v armádě samozřejmostí. Naše očekávání jsou velká."

Miliardy stále unikají

Udeřit do očí musí ještě jeden detail: zatímco plukovník Hlaváč seznamoval ministra s nápady, kde všude může jeho brigáda ušetřit, ministerstvo musí dál plnit nevypověditelné a nevýhodné obchodní smlouvy, v nichž armáda přichází o stamiliony.

A nejde zdaleka jen o pandury, ale třeba o nákup devadesáti lehkých obrněných vozidel Iveco za 3,5 miliardy korun. Minulé vedení ministerstva odmítlo veřejnou soutěž s vysvětlením, že vozidla potřebují vojáci v Afghánistánu ihned.

Přitom o potřebě obrněnců se v armádě hovořilo minimálně předchozích pět let. Za tu dobu by se pohodlně stihla soutěž, která podle analýz expertů může cenu srazit až o 20 procent.

A výmluvný je i fakt, že zprostředkovatelská firma Praga-Export koupila prvních patnáct vozidel Iveco za 241,5 milionu, ale armádě je prodala za půl miliardy.

OBCHODY, PŘI NICHŽ MIZELY MILIARDY

Česká armáda je vybavena o poznání modernějšími obrněnci a stíhačkami než třeba Poláci či Slováci. Kvůli podvodům a korupci na tom však málem finančně vykrvácela.

270 milionů: Lidovecké vedení pověřilo v devadesátých letech výrobou padáků VTP-100 firmu Anex Cirus i přesto, že je nikdy nevyráběla. Tehdejší šéf generálního štábu Jiří Nekvasil zakázal na nekvalitních padácích skákat. Dodnes hnijí ve skladech.

19,8 miliardy: Nejdříve nákup 24 a pak pronájem 14 stíhaček Jas-39 Gripen provázelo od počátku podezření z korupce. Obchodem se zabývala britská i česká policie. Britové dospěli k závěru, že se v souvislosti s kontrakty uplácelo, a donutili výrobce k vyrovnání. Lidé z branže obeznámení s obchodem odhadují, že v Česku se v souvislosti s gripeny rozdalo na úplatcích nejméně 60 milionů korun.

45 miliard: Z velmi slibného projektu 72 bitevních letounů L-159 jsou dnes trosky. V armádě jich létá jen 24 a okolo čtyřiceti je jich dlouhodobě zakonzervováno. I toto "garážování" vyjde ročně armádu na desítky milionů.

14,4 miliardy: Za pouhých 107 obrněných transportérů Pandur zaplatilo Česko nevídanou částku i proto, že si armáda naporoučela absolutní luxus, který nemají ani Američané. Ostatně i šéf generálního štábu uznává, že dnes by objednávka byla mnohem střízlivější. I tímto obchodem se zabývá policie.

3,5 miliardy: Rovněž lehká obrněná vozidla Iveco patří ke špičce. Ministerstvo obrany si jich ve velkém spěchu objednalo devadesát. A tak jako mnohé jiné obchody bez veřejné soutěže. Ta přitom může cenu srazit až o dvacet procent.

 

A nyní si přečtěte článek o téže události zveřejněný na webu army.cz, poslu dobrých zpráv na úrovni Rudého Práva doby téměř nedávné.

 

Zdroj: Army.cz

Vojáci potřebují mít jasnou vizi, řekl v Žatci Alexandr Vondra

8.9.2010 • Ministr obrany Alexandr Vondra navštívil v úterý 7. srpna 4. brigádu rychlého nasazení.

Alexandra Vondru, kterého do severozápadních Čech doprovázel náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Vlastimil Picek, přivítal velitel 4. brigády plukovník Miroslav Hlaváč. Po krátkém brífinku si ministr prohlédl síň tradic, kapli a také techniku, výzbroj a výstroj, kterou žatečtí používají. Během setkání s vojáky se zajímal o problémy a odpovídal na dotazy.

„Tato setkání mi dávají příležitost poznat situaci v armádě. Zatím žádné rozkazy nedávám, spíše naslouchám,“ řekl Alexandr Vondra a dodal: „Armáda se nesmírně změnila k lepšímu. Jsou tu lidé, na které je radost se podívat. Potřebují jen mít jasnou vizi, že s nimi nikdo nebude takzvaně vytírat podlahu a že budou mít prostředky na to, co voják má dělat – cvičit.“

Podle ministra jsou čeští vojáci také skvěle vyzbrojení, zvlášť ve srovnání s armádami střední a východní Evropy. „Za zásadní věc ale považuji, aby ministerstvo obrany vydávalo postupně lepší obrázek o své činnosti. Vím, že to nejde ze dne na den, je to otázka důvěry a systematické práce.“

Alexandr Vondra také ocenil snahu velitele 4. brigády rychlého nasazení plukovníka Hlaváče, který do své prezentace zahrnul návrhy, kde by mohl útvar ušetřit. „Potěšilo mě, že s těmito nápady přicházíte, protože se domnívám, že velitel útvaru, pokud je dobrým manažerem, ví nejlépe, kde uspořit. Byl bych rád, kdybych takové návrhy dostával na všech útvarech.“

Žatecká 4. brigáda rychlého nasazení a hranická 7. mechanizovaná brigáda jsou v české armádě jedinými vševojskovými svazky. To znamená, že v sobě zahrnují všechny základní vojenské odbornosti, díky nimž jsou schopné samostatně působit ve všech druzích boje a mají schopnost přijímat a řídit i ostatní podpůrné prvky.

Obě brigády mají víceméně stejné úkoly – kromě obrany republiky v rámci koaličních vztahů a řešení nenadálých krizových situací doma, je to také plnění úkolů v zahraničních operacích. Od druhé poloviny roku 2008 se vojáci obou uskupení střídají v Afghánistánu, kde tvoří jádro kontingentů českého provinčního rekonstrukčního týmu v provincii Lógar.

Zdejší brigáda, která v roce 1999 obdržela historický název „Obrany národa“ podle stejnojmenné druhoválečné odbojové organizace, se od počátku své existence nejen pravidelně účastní zahraničních misí v Bosně, Albánii, Makedonii, Kosovu, Kuvajtu, Iráku i zmiňovaném Afghánistánu – ale v roce 2009 tvořila také základ takzvané Battle Group – Bojového uskupení Evropské unie. Na tři stovky příslušníků 4. brigády také letos pomáhaly při odstraňování následků povodní na severu Čech.

Žatečtí vojáci jsou mimo jiné i tvůrci kurzu Komando, který vychází z výcviku amerických Rangers či francouzských Commandos, a je známý svou extrémní náročností.

Pod 4. brigádu rychlého nasazení spadají dva mechanizované prapory v Žatci a Táboře, výsadkový mechanizovaný prapor v Chrudimi a lehký motorizovaný prapor v Jindřichově Hradci. Právě vojáci z Chrudimi také tvoří jádro nové jednotky OMLT (Operational Mentoring and Liaison Team). Tu tvoří 54 příslušníků ze 14 útvarů AČR a jejím hlavním úkolem v afghánské provincii Vardak bude zhruba od poloviny září cvičit, mentorovat a pomáhat s plánováním velení a řízení pěší jednotky o síle praporu (kandaku) Afghánské národní armády.

Na závěr návštěvy si ministr Vondra z vrtulníku prohlédl vojenský výcvikový prostor Hradiště, kde pravidelně cvičí mimo jiné i 4. brigáda rychlého nasazení.

 

 

Síně tradic, hrdinské činy, galerie vzorných a nejlepších pracovníků... O problémech víme, jsou marginální a v řešení a naši nejlepší se s nimi vypořádají nejdéle do konce pětiletky.... Úkoly i přes nepřízeň "osudu" plníme na 112%...

Vše je jak má být. Hrdá minulost, světlá přítomnost a ještě světlejší budoucnost.

Čtěte web army.cz! Čtěte armádní Rudé Právo 21. století.

A čtěte také A-report! :-)

 

Komentáře k těmto článkům můžete psát ve fóru tohoto webu.