Armádní propouštění II.

14 replies [Poslední]
mika vrtulka
Offline
Členem od: 09.06.2009

Armádní fraška zvaná "organizační" změny se stala pro některé gaunery, toho času velitele, vhodnou příležitostí ukázat jiným, že velitel je právě on.

Kikin
Offline
Členem od: 23.06.2009
Čistky 2009

Ono to, pokud se nad tím člověk trochu zamyslí, připomíná čistky. Nejsou politické, ale to nic neubírá na jejich zrůdnosti. Parta lidí, co nyní vede armádu, je strachy bez sebe, že příjde o korýtka a zaměstnání. Strach ztráty zaměstnání většinu poctivých vojáků paralyzuje a brání jim se k daným věcem vyjádřit. To způsobuje, že bez nějakého účelného a viditelného odporu nechá spousta odpovědných lidí projít, v rámci armádní refomy a snižování stavů, jakékoli zrůdnosti, které způsobují různé individua v průřezu celým armádním velením. Dostavují se podobné výsledky jako při normalizaci v 68, kdy armáda vyhodila kohokoli, kdo nebyl loajální se systémem.
Ale loajalita k armádě a kritika stávajícího armádního stavu se nevylučuje, jenom je stávajícím managementem (tak jak to tvrdě pojímá soudobé armádní velení), zaměněno. Kritika dnes = zrada! Potřebují takovou atmosféru strachu proto, aby mohli dále škubat armádu a vojáky jako dříve. 
Myslím si, že právě takové korupční jednání a klientelismus (malá domů nebo vylepšení výsluhových příjmů na úkor jiných) hraničí až s vlastizradou a nepochybuji, že kdysi by bylo, takové oslabování schopností armády, jaké máme dnes čest sledovat v přímém přenosu, považováno za vlastizradu. Se všemi právními důsledky. Nejhorší je, že dnes morální rozkládání armády způsobuje poslední socialistická generace velitelů ukovaná v Rusku nebo socialistickou výchovou doma a také tuto výchovu dává všem vojákům citelně znát. Byť v rozporu se zákony. Myslí si, že jsou nepostižitelní. 
Pohrdání právním řádem je první příznak. Patolízalství a nezřízená, ničím neregulovaná, loajalita k nadřízenému je  příznakem druhým. Kamárádšofty, pocit vděčnosti a korupce třetím příznakem. Tyto příznaky, které také ctí a jsou na nich založeny, mafiánské struktury, jsou cítit na všech armádních stupních. Jde tu ovšem "pouze" o bezpečnost státu a proto by armádní klima mělo být velmi ostře hlídáno. Čest odvážným velitelům útvaru, kteří se tomu modelu příčí a zůstávají lidmi a nebojí se svým nadřízeným říci pravdu do oči i když riskují post a kariéru. Bohužel, ač by si to zasloužili, nemají téměř žádnou šanci na další postup. Loajalita v tomto mafiánském duchu je nezbytnou podmínkou. A to je vlastně naše česká armáda a její bezkriteriální personální politika v plné kráse po dvaceti letech tohoto personálního formování. Pro vojáka kritérií neskutečně mnoho a běda jak je vojáku nesplníš. A generalita? Jaká ta má kritéria pro výběr na funkci? Ještě jsem je neviděl. Jediné o čem vím je 10 měsíční kurz GŠ, na který Vás stejně bez souhlasu vyššího stupně nepustí. A ten pro výběr adeptů postupoval podle jakého klíče? Jenom a jenom podle toho výše uvedeného - loajalita alias patolízalství, závislost neboli vděčnost, svolnost ke korupci či ovladatelnost. Důsledky jsou viditelné a nelze je již tak snadno zakrývat a obelhat jako se tomu dělo dříve. Krachuje jeden armádní projekt za druhým, korupce je všudepřítomná a nesmyslné propouštění bez jasných kritérií je denní realitou. Náklady na provoz armády jsou astronomické a ta není schopna připravit a rozjet, bez skandálů a serie osobních selhání, jedinou vojenskou akci. Jak potom bude toto těleso bojovat pokud ho opravdu budeme potřebovat? 
Jako studující vysokoškolák jsem byl vlastně vyhozen, jako mnoho jiných a nikomu to nevadí. Nejsou přeci kritéria, proto může z kola ven každy kdo je nepohodlný.
Sbohem armádo, ale smutno mi po 25 letech není ani trochu. Jenom je mi smutno za všechny kamarády a spolupracovníky, kteří se tím armádním marasmem ještě musí prodírat.   

kapelmeister
Offline
Členem od: 11.09.2009
Smutná pravda

Dobrý den, musím s Vámi v některých bodech souhlasit. Převážně v té personální části. Dnes to dopadá tak, že konkrétně u vojenských hudeb se propouštějí vzdělaní lidé nebo lidé, kteří budou v nejbližší době splňovat vzdělaní na důstojnické hodnosti a zůstávají lidé bez  vysokoškolského vzdělání. V hudební službě jsme si zvykli na vysoké hodnosti, na které nemáme kvalifikaci (nedávno jsme ještě měli i plukovníka pouze s absolutoriem konzervatoře) a musíme mít výjimky, s čímž osobně nesouhlasím. Když jsou jednou dána kritéria pro obsazování míst, tak by měla platit pro všechny bez rozdílu, ale jak to tak pozoruji, konkrétně hudební služba se bez výjimek v dalších letech opět neobejde. To by si měli páni personalisté a velitelé uvědomit.
Jiří Lexa

Kikin
Offline
Členem od: 23.06.2009
Pokud je nikdo nedonutí nehnou ani prstem

Pravomoci, které díky absenci kritérií dostávají velitelé na všech stupních jsou neúměrné. Pořád jsou to jenom úředníci státu a ti by měli brát v potaz obecnou prospěšnost každého vojáka. Objektivně, tedy podle určených ukazatelů a kritérií. Nikoli ji definovat tak, že prospěšnost je určena podle pocitů velitelů. Někdy mám pocit, že někteří velitelé útvar vlastní, nikoli spravují. Bohužel. 
A pokládám čistě řečnickou otázku: Je nějaká síla, která by nutila armádu cokoli racionalizovat? Třeba zkorumpovaný GŠ či MO striktně řízené pouze ministry vzdělané mimo obor? Asi těžko. A to je problém. Oficiálně je vlastně všechno v pořádku. Jako doktorovi či právníkovi by mi to asi taky nevadilo, protože bych tomu do hloubky nerozuměl.  :)) 

Technik
Offline
Členem od: 30.06.2009
Technik

Kikin narazil na pojem "škubání" vojáků. Tak bychom se měli zamyslet, co nám přinese Janotův balíček a následná daňová opatření.  
1/ - 4% ze základního tarifu.
2/ další minus budou částky jako noční příplatek za dozorčí službu
3/ zdanění příspěvku na bydlení ( -2k5 - 3k)
4/ pokud ještě je možnost sáhnout na osobní ohodnocení (je-li nějaké) tak lze předpokládat, že se tak plošně bude stávat.
5/ múže dojít ke snižování platových tříd.
6/ Věřím, že dokáží zdanit i náhradu za nedodanou stravu atd........
A kdo z toho bordelu vypadne s výsluhou, ještě se mu ji pokusí zdanit.
Co si o tom myslíte???
 

Kikin
Offline
Členem od: 23.06.2009
Kalousek

Od té doby co se snažil jako náměstek na MO zmastit co jen šlo, tak vzápětí poté co z MO odešel se vysloveně armádě a policii mstí. Nevím za co, ale je důsledný. Bohužel, tohle individum se k mé nelibosti dokonce stalo ministrem financí. Brrr. To zdanění všeho hlava nehlava je děsné. (Očekávám zdanění vzduchu vody a lidského kroku, pokud to půjde změřit :))) Pokud zdaní výsluhy, potom je to retroaktivita a to se mi nelíbí. Chci aby mi zmenšenou část výsluhy vrátili, jinak to vnímám jako podvod a ten kdo to prosadí je podvodník. Já jsem na výsluhu čekal 25 let a její výše určovala také i délku mé činné služby. Potom zase vyleze jeden čipera z rozvrácené a rozkradené státní kasy, rozhlédne se a v zápětí začně agilně krást lidem další peníze z kapsy. Mám plné zuby černokabátníků co celé roky mršili armádu, převexlovávali se do jiných stran. Mám už plné zuby rozežranosti politiků. Opět vezmou něco co jsme si dle zákonů této republiky poctivě vysloužili a čekali na to 25 let a déle a sami sobě si přidají za tu dobrou službu pár řízků navíc, místo aby šetřili. Měli to říci, rovňáci, před 25 lety a byl klid. Armády by nebylo.
Výsluhu mám dlouhodobě zakalkulovánu do mého rozpočtu a moje finanční situace se stane po zdanění nejistá. Začínám podnikat a s těmito penězi pro rozjez počítám. Je mi z těchto podvraťáků, kteří to prosazují doslova a do písmene na zvracení. Je vůbec něco v tomto státu nedotknutelné? Asi pouze a jenom mafiáni a zloději a politické výpotky, které mají tradici státu a občany země totálně na háku!   

jerey
Offline
Členem od: 09.10.2009
Zrusit vysluhy

Ja bych Ti, priteli , cele Tve "zaslouzene" vysluhy rovnou zrusil. Za co bys je chtel ? Za to ze sis valel sunky u nasi "socialisticke" armady ???

džejár
Offline
Členem od: 05.09.2009
huh?

milý Jerey, kolik máš odslouženo ty, že si tu takhle otevíráš orál na vysloužilce? zažil jsi něco ze služby v armádě za socialismu? já osobně ne, ale rozhodně nechápu, kde bereš tu drzost vypustit takovou neskutečnou hovadinu?
nebo že by už provokatéři z geniálního štábu začali působit?

Kikin
Offline
Členem od: 23.06.2009
Asi si ten socialismus a válení šunek dobře pamatuješ :)))

Pokud si pamatuju, za soc. jsem byl v práci furt a ještě častěji na cvičení, Malacky, Prešov, Košice, Dlouhá Lhota Čáslav a kurzy a pod. Místo volna Marxismus Leninismus a potom lítání, lítání, lítání ve dne v noci ve dne a v noci. Mnohem tvrdší podmínky než dnes. Dnes je na druhou stranu v armádě zase mnohem víc kariéristů a hňupů, kteří dělají lidem zbytečně peklo na zemi. No a vojenská škola od 15 let ani nezmiňuji, co jsi dělal v 15 ty? Já pochodoval, zakopával se s maskou i bez, ráno rozvičoval potom do školy, nechal na sebe řvát, velet, nakonec mi ani nepustili na vycházku. A ty???? Jakpak to vidíš? Pokud mi chceš vzít výsluhu jak ty roky vrátíš zpět? Výsluha mě jak za socializmu tak i v dnešní době  přidržela u armádního řemesla a zůstal jsem právě díky těm bonusům. Můžeš mi říci proč bych to, když ne kvůli výsluze a penězům dělal? Zkus mě motivovat, třeba mě znovu přesvědčíš. Ale nevím jak. Kdo to neprožil, těžko pochopí co to bylo za život a čeho všeho jsem se musel vzdát.   
Promiň potom všem a těch letech co jsem si odkroutil a trpělivě čekal na výsluhu, se najednou objeví, s prominutím, arciblb a prohlašuje se za mého přítele a vysvětluje mi, že jsem si jako rtmistr válel šunky. To jsem se nasmál.....  

stylezman
Offline
Členem od: 04.10.2009
Už toho mám dost

Dobrý den Jsem jeden z mnoha propuštěných ke konci roku, ale bohužel už jsem prošvihl odvolací lhůtu, což mě velice mrzí s ohledem k tomu co jsem zjistil díky článku"mika vrtulka". Poradil by mi zde někdo jak mám postupovat abych nebyl jedním z mnoha kteří to nechají jen tak být, ale mezi těmi kteří chtějí dokázat těm "nahoře", že nejsou zase tak všemohoucí jak si myslí..Dále vás prosím jestli nemáte někdo přílohu č.1 k Rozhodnutí o organizačních změnách ministerstva obrany čj. 18-61/2009/DP-7542 ze dne 16. července 2009???? Děkuji
 

mika vrtulka
Offline
Členem od: 09.06.2009
Po lhůtě jen málo šancí.

Pokuste se požádat o radu ČESKOMORAVSKÝ ODBOROVÝ SVAZ CIVILNÍCH ZAMĚSTNANCŮ ARMÁDY http://cmosa.cmkos.cz/  Nepředpokládám, že zdejší právníci budou grázlové, jako někteří armádní a snad vám v nelehké situaci poradí, ikdyž jste voják a né civilní zaměstnanec.

Švestka
Offline
Členem od: 05.10.2009
Odborné nařízení SP MO č. 17/2004

Zdravím Vás, hledám odborné nařízení SP MO č. 17/2004. Mělo by tam být něco ohledně §20 (Zákaz propuštění ze služebního poměru) písm. C zák. 221/1999 Sb. Předem děkuji...

 

mika vrtulka
Offline
Členem od: 09.06.2009
Omlouvám se za nedopatření.

Omlouvám se za nedopatření. Již jsem nedostatek napravil a doplnil žádaný dokument mezi přílohy u článku samého. Snad najdete vše, co pořebujete.
S pozdravem M.V.
 www.problemyvarmade.cz/armadni-propousteni-II

Technik
Offline
Členem od: 30.06.2009
Armádní právník???

ahoj Miko.
měli bychom si ujasnit pojem "armádní právník" Armádním Panem Právníkem byl plk. Judr. Kříženecký ( dnes známý advokát) náčelník justiční služby.
Dnešní armádní právníci - myslím právní poradci velitele  jsou povětšinou lidé bez právního vzdělání, občanští zaměstnanci bývalí vojáci z povolání s jakými si rychlokvašnými kursy, kteří mají pocit, že všemu rozumí a dokáží  zplodit neuvěřitelný právní balast a celé to berou jako trafiku za xxx let v zeleném či modrém - vyberte si dle libosti.
Díky vědomostem a schopnostem "armádních právníků" armáda svižně prohrává jeden soudní spor za druhým. I když věřím, že zrovna tuhle čistku si "obšlápli" právně velmi dobře.
Sám Miko víš, že každý schopnější právník si vydělá v civilní sféře mnohem více, než v armádě. Tak jaké " právní kapacity" se asi mohou nalézat v armádě, že??? :-)))  

Kikin
Offline
Členem od: 23.06.2009
Vohnouti a patolízalové

Tahle generace vohnoutů a patolízalů ve funkcích bude muset vymřít a potom se snad něco spraví. Bohužel, jinak nebude asi síla to spravit a nemá ani kdo.