Snad až příliš drahé slovní perly ministra obrany MUDr. Martina Bartáka.

6 replies [Poslední]
mika vrtulka
Offline
Členem od: 09.06.2009

Občas se opravdu ani nechce věřit, že je vůbec možné to, čeho jsme svědky.

Alenka v risi divu
Offline
Členem od: 09.08.2009
žádná změna

je ještě zajímavé, že se tomu pořád divím. faktem je - tzv.snižování stavů - "díky závazkům a ekonomické krizi" dopadlo přesně tak jak si pan ministr asi NEpřál, opět to odnesli ti poslední, kteří už nemají žádné rozhodovací pravomoce a schovávat tato rozhodnutí za - propouštění problémových vojáků je divné, jako kdyby "problémoví a nepracující" byli jen na nejnižších funkcích. armáda se nenění a vypadá to, že se nikdy nezmění - pravda, proč by ředitel sám sebe vyhazoval že. je lehčí propustit ty, ktěří se do armády snaží dostat a nepropustit ty, kteří se z armády snaží nikdy nedostat a sedí dál na funkcích a stárnou a stárnou a zamezují jákémukoli vývoji armády a to vše se dá opět schovat pod - zkušené armáda potřebuje.přitom poslední zkušení už bohužel zemřeli!
mám pocit,že armáda je ve stavu zamotanosti díky doposud stálému vytváření funkcí a různých papírů upřesňujících upřesněné. řešení - jedině radikální, všechny ostatní pokusy jsou opravdu jen kosmetické a pouze pokusy bez změn.

Kikin
Offline
Členem od: 23.06.2009
Pan ministr se vyjádřil ke snižování stavů

V článku zveřejněném na http://www.army.cz/scripts/detail.php?id=14651 se pan ministr dušuje, že zabrání jakémusi selhání velitelů v rámci propouštění. Ale kde pan ministr vezme korektní informace o tom koho je nutno propustit a koho není. Myslím, že nedojde dále než na společné síly a to je, jak známe, celkem kvalitní informační zdroj. Spíše deformační zdroj. Nezastanou se vojáků, proti velitelské ješitnosti a jejich snaze zbavit se nepohodlných, ani v jednom případě.  Tedy směrem nahoru bude samozřejmě vše v pořádku. I ti nespravedlivě propuštění proti zájmu armády. Ono to ze shora vždycky vypadá tak nějak křišťálové a čisté. Jenom ta praxe nejde nějak smysluplně realizovat. Co je ale dnes evidentní, že díky strachu z propouštění, je hodně lidí potichu a velitelskému sboru se tak mnohem snadněji lže a zatajuje, protože lidi se bojí osobní vendety velitele. Tedy armáda nemá žádnou korekci svého rozhodovacího procesu. To samozřejmě platí i o zastrašování vojáků, kteří si zákonným způsobem hájí svá práva proti nezákonným rozhodnutím velení. Jinak by mě celkem zajímalo, proč se ruší pouze jedno kapitánské místo v Praze, když je obecně pilotů nedostatek? Z jakého důvodu je prosazována disproporce v rámci tabulkových struktur rojů? Že by velení Pražské základny bylo na špici v honu na nepohodlné kapitány? :))) Přeci proč by té šance zbavit se jednoduše problémů nevyužili? Takových prasáren zajisté přibude a bude dobré je zde prezentovat, aby se doložilo "korektní" chování velitelského sboru.
P.S. Vojáci žádné odbory nemají - mají pouze a jenom své velitele :))))

Templář
Offline
Členem od: 11.08.2009
tzv. snižování stavů

Zdar lidi,
začal jsem sledovat tento web teď nedávno a musím říct, že to co se tu prezentuje může mít dost velký přínos k řešení problémů v armádě. Jen možná malá chybka v úvodu. Tolik osobní záště a doměnek co tu na nás vypadne je to co každého okamžitě odradí a přivede na myšlenku, že sem píšou jen ti ublížení chudáci co nic jiného nesvedou. Pražské letiště ve Kbelích znám velmi dobře a možná lépe, než kterýkoliv z Vás. To platí i o lidech na něm.
Kikine píšeš o tom, že je propuštěn jeden kapitán. (nepohodlný?) Podívej se na to ještě jednou pokud máš tu možnost a uvidíš kolik lidí odejde. Je to dost vysoký číslo. A věř, že je mezi nimi dost lidí, kteří určitě nekončí kvůli tomu, že jsou nepohodlní. Jak pan ministr tvrdí, velitelé si sami určí, koho nepotřebují a koho propustí. Jenže jaksi zapomněl dodat, že na útvary dojde směrné číslo a to se musí splnit. A jestli má jednotka např. 40 lidí a tobě řeknou propusťte jich 8, máš moc velký dilema. Ano, je jasné že když už musím někoho utratit, bude to ten, kdo mě bude nejmíň bolet. Ale neznamená to, že si tím velitel léčí mindrák. Prostě se musí přizpůsobit nové realitě.

Kikin
Offline
Členem od: 23.06.2009
Stačí trocha přímosti

Každá situace se dá řešit a minimálně to lidem vysvětlit. Jde mi o to, že pokud je mu zrušeno tabulkové místo, je to asi šlendrián, který se směrným číslem nemá nic společného. (Ale na druhou stranu proti velení kádrováků z Prahy mám velké výhrady a určitě nejsem sám. Viz p. Jógl a Špilka při odchodu z armády) Lidi co jdou na vlastní žádost neřeším, jdou sami. Jiný pilot není z armády propuštěn tímto způsobem, obzvlášť když se nesmyslně nakousne roj. Řeším ty, které velitel propouští a bojí se jim kouknout do očí, protože nehrál fér a připadá mi, že podřízené, kteří mu nelezou do zadku nikdy nepřijal a jenom jim zbaběle a zákeřně podráží nohy. To jsou mé závěry. Stačí stanovit kritéria podle kterých se jede a hlavně se podle toho chovat. Podotýkám rozumná kritéria, nikoli účelová. Těch už jsem zažil více, hlavně těch podle kterých se rozhodovalo kdo půjde v Přerově do mise na jih.
A pokud proti někomu velitel něco má, tak by si to s ním měl vyříkat a snažit se pochopit co je mu sdělováno. Já jsem tohle pod Braunem nezažil. Jenom krčení rameny a odpovědi typu nevím, ale čím jsem si byl jistý, to byla jeho neupřímnost. Jenom co zalezl na štáb snažil se nás vyštípat. Nikdy nehrál na rovinu. Tohle se v některých případech děje i v Praze. Jenom připomínám podřízení nejsou děti a každý z nich zaslouží rovný přístup. Nikoli, jenom ti velmi loajální. Toto hodnocení je velmi zceztné. Voják který se nebojí ozvat čistí armádu od morálního humusu, i když se to velení nelíbí. A zbabělý velitel má spíše snahu se s těmito vojáky vypořádat nefér. To, že si stěžuje přeci neznamená, že není dobrý voják. Spíše to naznačuje, že se v předpisech a zákonech velmi dobře vyzná.
Proto ten povyk tady na webu. Momentálně je to jediná ochrana pro stěžujícího vojáka. Odvolací orgány včetně inspekce kryjí velitele útvarů a na řadové vojáky kašlou. Platí to, že dneska možná jeden příště hnedka celá skupinka. Takhle to v armádě nelze.

Míra P
Offline
Členem od: 13.07.2009
Možná máš pravdu, co se týče

Možná máš pravdu, co se týče směrného čísla, jenže. Pilotů je nedostatek a do Afghánistánu se jich nedostává do té míry, že armáda přistoupila k tomu, že je loví i mezi piloty jiných typů vrtulníků. Mají se tedy přeškolovat piloti Mi-24 a Mi-17/8 aby byla zabezpečena rotace. A v této situaci si klidně pan Bejdák nejen nechá některé odejít na vlastní žádost, ale některé i vyhazuje. Jistě, Bejdákovi je situace v letectvu a nějaký Afgoš ukradený, on tam nepůjde a on má své jisté. To je ale hrozná škoda. Já bych tam poslal právě především plukovníky a podplukovníky. Když jde o výlet do Izraele, nebo do Alp, zalétat si ve ztížených podmínkách, je to samý plk. a pplk., aby si nahrabali na dietách. Když jde do tuhého, zaleze tato banda do kanceláře a ozbrojí se lejstrem a propiskou.
Bohužel nastala situace, že pan Bejdák s panem Vávrou ze Kbel si vyřizují účty s těmi piloty, kteří se nebáli se ozvat proti šlendriánu a hájit svá práva třeba i soudní cestou. Je jistě "náhoda", že se jedná výhradně o bývalé příslušníky 233. letky LZS a SAR, kteří skutečně něco umí a dosáhli hmatatelných výsledků. Pilotů, kteří za vrchol umění považují létání z místa A na místo B po trati C pokud možno ve dne za krásného počasí s "významnými" osobami na palubě, se žádný vyhazov netýká.
Pan Bejdák by měl doložit, podle jakých kritérií vyhazuje piloty.

inco
Offline
Členem od: 01.07.2009
Divadelko...

Sef zakladny kriteria samozrejme nepouzije! A urcite ne verejne, asi to zkusi nekde pri presilovce v kancelari. Jinak by pak nemohl hrat svou oblibenou hru na hodneho a zleho policajta... Takto stale muze nevinne fnukat jak ma svazane ruce a jak za vse mohou zli ostatni.