Lhaní armádních špiček - morálka a čest na prodej

 

Foto:PRT Lógar

 

Ztrátu počítače svedla česká armáda na tragický útok Talibanu

8. června 2010

Zdroj: iDnes.cz

Autor: Jan Gazík – MF DNES

 

Česká armáda v afghánském Lógaru ztratila počítač s vojenskými daty. A velitel kontingentu plukovník Ivo Střecha se to pokusil zamaskovat. Požádal jednoho z vojáků zraněných v obrněném voze, který najel na minu, aby podepsal, že notebook byl uvnitř a byl explozí zcela zničen.

Skutečnost, že se armáda pokusila ztrátu notebooku zakrýt, vyšla najevo až nyní, po dvou letech. Jednalo se o pracovní počítač jednoho z českých velitelů podřízených plukovníku Střechovi. Notebook tedy obsahoval data, která se týkala české jednotky. Kam se počítač poděl, nikdo neví. Pokud údaje padly do rukou radikálům, mohlo to české vojáky ohrozit

Co se tehdy v Afghánistánu stalo? Obrněné vozidlo s pěti českými vojáky najelo na minu. Výbuch na místě usmrtil řidiče Radima Vaculíka a nadporučíku Robertu Chudému utrhl levou ruku a nohu. Ostatní vojáci byli těžce či středně těžce zraněni. Mezi zraněnými byl i Lubomír Zámečník. Zraněný voják v šoku souhlasil, pak věc oznámil.

Právě na něj se krátce po události obrátil Střecha a požádal ho, aby řekl, že při výbuchu byl zničen armádní notebook. Zraněný voják, který byl ještě v šoku, s tím souhlasil. Počítač mohl být díky tomu bez vyšetřování odepsán. Lubomíru Zámečníkovi se po vyléčení všechno rozleželo v hlavě a případ oznámil vojenské policii, která zahájila vyšetřování.

Generální štáb včera potvrdil informace zdrojů MF DNES, že armádní počítač se skutečně ztratil. Podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové chtěl plukovník Střecha "pomoci" podřízenému, který za počítač zodpovídal: ztráta se tudíž měla přičíst na vrub výbuchu miny. Zodpovědný voják pak prý cenu "ztraceného" počítače uhradil, ale až poté, co se jeho zmizením začala zabývat vojenská policie. Střecha byl podle Růžičkové potrestán "v souladu s platnou legislativou peněžitou pokutou".

Oba aktéři, tedy plukovník Střecha a zraněný voják Zámečník, o věci nechtějí hovořit, nepopřeli však, že se případ stal. "Kdo vám řekl, že jsem si měl stěžovat? Nechci se o tom bavit. Ta záležitost byla nějak vyřešená a já k tomu nemám co dodat. Pro mě to skončilo," uvedl Zámečník, rozčarovaný tím, že se věc dostala na veřejnost.

Střecha reagoval slovy: "Obraťte se na tiskový odbor ministerstva obrany. Jen oni se mohou k událostem v Afghánistánu vyjadřovat." Plukovník dnes velí mechanizované brigádě v Hranicích na Moravě a má zanedlouho převzít prestižní funkci šéfa velitelství výcviku a doktrín ve Vyškově. Podle experta překročil etické hranice

Bývalý šéf Centra pro výzkum stresu Jaroslav Sýkora říká, že pro Střechovo chování nemá omluvu: "Využil šoku zraněného vojáka a přiměl ho k podvodu. V takové situaci kývne voják téměř na vše, o co jej velitel požádá. Domnívá se totiž, že mu nadřízený pomáhá v nouzi."

Plukovník Střecha, který se až dosud jako velitel hranické mechanizované brigády těšil v armádě značnému respektu, překročil podle Sýkory etické hranice, za něž nelze jít ani v tak extrémních situacích, k jakým dochází často v Afghánistánu.

"Právě v těchto okamžicích je naopak nutné jednat tak, aby činy velitele, který zodpovídá za životy svých lidí, ve všech směrech obstály. Jakkoliv to může být v boji těžké," připomíná Sýkora, jenž dlouhodobě zkoumá reakce lidí ve velkém stresu i příčiny jejich selhání.

Lidé až na druhém místě?

Generální štáb, který měl na zpracování odpovědí několik dnů, nebyl ani včera ochoten vysvětlit, proč se kolem ztráty štábního počítače v Lógaru odehrávaly tak složité manévry a jak naložila s důstojníkem, jemuž se Střecha snažil podvodem pomoci a který měl ztrátu počítače na svědomí.

Jana Růžičková z generálního štábu se omezila na konstatování, že důstojník notebook zaplatil. A nevysvětlila ani to, jak citelná byla ztráta štábního počítače a zda informace, které obsahoval, nemohly ohrozit bezpečnost českých vojáků v Afghánistánu.

Nezodpovězena zůstala i spekulace, zda v situacích, kdy jsou Češi v Lógaru napadeni islámskými fundamentalisty, je pro armádu důležitější vyčíslování škod na materiálu, anebo péče o životy zraněných vojáků.

 

 

 

Armáda: Svádět ztrátu počítače na Taliban byla chyba

9. června 2010 

Zdroj: iDnes.cz

Autor: Jan Gazík – MF DNES

 

Velení armády rok a půl tajilo podivnou ztrátu počítače ze štábu kontingentu v afghánském Lógaru. Přesto si včera dávalo hodně záležet na ujišťování, že před veřejností nic neskrývá a že notebook neobsahoval tajná data, která mohla ohrozit životy vojáků v Afghánistánu či jejich rodin v Česku.

Na aféru upozornila MF DNES zejména proto, že armáda původně sváděla zmizení notebooku na útok Talibanu, při němž zahynul řidič obrněného vozidla Radim Vaculík a nadporučíkovi Robertu Chudému exploze miny utrhla levou ruku a nohu.

Další zraněný voják, Lubomír Zámečník, pak v šoku souhlasil s návrhem velitele Ivo Střechy, aby prohlásil, že počítač byl rozmetán při výbuchu, ačkoliv byl zřejmě ukraden ze štábu kontingentu.

I proto si velení armády teď dalo záležet i na ujišťování, že nedává přednost byrokratickému řešení škod na vybavení před záchranou životů zraněných vojáků.

"Postup, jaký zvolil plukovník Střecha, je neakceptovatelný. Své chyby si je vědom, uznal ji a byl za ni i finančně potrestán," řekla Jana Růžičková z generálního štábu. Cena počítače byla podle ní 13 tisíc korun a Střechův podřízený, který notebook v Afghánistánu ztratil, tuto sumu posléze uhradil.

Velení armády nicméně ani po opakovaných dotazech nevysvětlilo, proč jinak respektovaný důstojník Ivo Střecha zvolil tak komplikované řešení odpisu počítače. Mohl jednoduše nahlásit jeho ztrátu, a přesto začal přesvědčovat zraněného Zámečníka, aby lhal a řekl, že "bezvýznamný počítač" byl zcela zničen při výbuchu miny.

Sám Střecha se k incidentu vyjádřit nechtěl.

 

Komentáře k tomuto článku můžete psát ve fóru tohoto webu.