16 replies [Poslední]
Realista
Offline
Členem od: 04.09.2009

http://www.army.cz/scripts/detail.php?id=15424
Na to, že si ministerští úředníci nedokáží poradit s tím, jak pokrýt směnu pěti L-159tek za jeden letoun CASA tak, aby to bylo v souladu s mezinárodními zákonnými normami, je článek ve výše uvedeném odkazu velmi optimistický...
 

bibi
Offline
Členem od: 11.09.2009
servis CASA

výtečný článek a další ukázka Bartákova mistrovství
http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-domova/bartakuv-nakup-letounu-casa-se-cr-prodrazi/

Technik
Offline
Členem od: 30.06.2009
Peníze

Realisto,
já jsem se dozvěděl včera, jak management GŠ a MO horečně přemýšlí, jak zdůvodní daňovým poplatníkům velmi drahou modernizaci naváděcího radiolokátoru SURN z kompletu 2K12 KUB. To stálo miliony a "posunulo to 25.brigádu z analogového do digitálního věku o 30let! dopředu" jak se můžete dočíst v a-reportu   :-))
je to 2 roky a již tehdy museli zainteresovaní vědět, že v r.2011 končí technická životnost munice (raket) která už byla stejně prodlužovaná jen a pouze papírově.
Tohle až vybublá na povrch jako aktuální věc, tak z toho asi pár lidí by mělo mít těžkou hlavu. Jenže nebude.
Zcela jistě jsou již v civilu nebo na cestě do civilu.

Realista
Offline
Členem od: 04.09.2009
CASA a vícenáklady

Techniku, o této věci nic nevím, ale jde bezesporu o další příklad, jak zbytečně utratit rezortní peníze. Hlavně že to vychválil A-report:-((
Zpět k CASA: jaképak asi bude zdůvodnění další miliardy za "logistickou podporu", která je prý nezbytná pro provoz letadel viz http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/cena-letadel-casa-bude-zrejme-vyssi-o-miliardu/424164. Podle všeho jde o podfuk, eventuálně snahu hodit to v případě nějakého průšvihu na toho, kdo tyto náklady údajně spočítal a vyžádal, čili velitele pozemních sil. Proč o podfuk? Protože logistická podpora (rozumím tím pozemní vybavení a věci potřebné k provozu letadel na cca 3 roky) a výcvik našich osádek jsou zahrnuty v ceně stávajícího kontraktu. Taky by bylo zajímavé zjistiti, kde se najednou tyto peníze, vlastně vícenáklady, objevily. Měly by přeci být plánovány a rozpočtovány v rámci programového financování, což je poměrně složitý proces, který se neděje z měsíce na měsíc. Tady máme jednu tabulečku (rok starou...), kde je akce sice zachycena, avšak s průběhem jen v roce 2009 a není vyčíslena http://www.army.cz/images/id_0000_1000/170/leden_1_2009.xls Takže v aktualizované tabulce se někdy objeví 995 mil. Kč a bude vystaráno. Akci vyhledáte přes CTRL+F zadáním hesla CASA

Realista
Offline
Členem od: 04.09.2009
L-159 ano či ne?

Včera ve zprávách na TV Nova v souvislosti se zájmem Afghánistánu koupit naše L-159 zazněla pochybnost o tom, zda-li těch pět L-159 směněných za 1x CASA do Španělska vůbec odletí. Redaktor doslova řekl, že se šeptá, že se ty L-159 přesunou jen z jednoho hangáru do druhého. Ani bych se tomu nedivil. Se státním majetkem se přeci dá šmelit podle libosti a bez ohledu na zákony. Nikoho to nic nestojí - pouze daňové poplatníky - a nikdo se ani nebojí, protože jednomu papaláši kryjou záda další. 

Realista
Offline
Členem od: 04.09.2009
A je vymalováno
Technik
Offline
Členem od: 30.06.2009
Pravda.....

Realisto, máte pravdu kolego.
Jediná možnost, je L-159 se zbavit, protože všichni obchodníci a znalci letectva ve světě vědí, že L-159 stojí roky zakonzervované v ÚLech. 
Po slovech Tvrdíka že L-159 je nebezpečnější vlastnímu pilotovi než nepříteli to na reklamě nepřidalo. A to si všichni zbrojaři dobře pamatují.
Ano amíci mají právo posvětit obchod, protože v L-159 jsou jejich motory a avionika.
To si obšlápli smlouvami.
Podobnými smlouvami a koupí ERA Pardubice dnes rozhodují komu se bude prodávat Věra.
Ještě snad zkusit prorazit na Slovensko, udělat cenu za L-159, (zapomeňte na "vývar") nabídnout spolupráci ve výcviku pilotů třeba v CLV a jako bonus nabídnout Slovensku pomoc v držení OH ze Sliače (LZSL) např. 2x JAS39. (podobně jako se drželo pobaltí) do té doby než si v klidu
Slovensko vyřeší po r.2015 náhradu za MiG-29. "Žatecké" z dob federace jsou prý již jen dvě a ještě neletuschopné. 
To co koupili z Ruska (12x MiG-29AS byli olétané resursy a s tím vědomím to i kupovali)
Jak jsem nedávno mluvil se spolužákem co létá na Sliači, zodpovědní úředníci prý zkoumali smlouvy s BAE a Maďaři prý jsou v ještě větších "sračkách" nežli Češi.
Korunu tomu nasadil jeden technik z Polish Air Force který mne doslova tvrdil  že "spare parts and tyres for MiG-29" nakupují u Lockheedů !!!!
Politické garnitury v celé střední a východní EU se štítí přímých nákupů zbrojního materiálu u výrobce.
Zodpovědní politici mají natažené ruce a čekají na úplatky od různých zbrojařů a prostředníků, kde se v ceně úplatky "rozpustí" proto jsou předražené G, Pandury atd.......
 

mazut
Offline
Členem od: 07.10.2009
Další kusy do sbírky.
gom
Offline
Členem od: 04.07.2009
chapete někdo proč

když chtějí výhledově koupit Herculesy, tak proč nekoupili Spartany?
O Spartanu se ví, že má dědičnost dílů s Herkou, takže by to mělo být jednodušší logisticky i personálně, je to éro dobrý i pro USMC - a ty by si éro bez nálepky made in USA jen tak nekoupili (zatímco s CASou lezeme do klubu se zeměmi jako Maroko)
Existuje nějakej JINEJ důvod -kromě toho, že CASy byly  jako jediný ležáky na krámu k dodání dřív než za tři roky od podepsání kontraktu- k tomu koupit předraženou andulu, ve čtyřech kusech ve třech variantách?

mazut
Offline
Členem od: 07.10.2009
Nehledej.

Ej ej ej tady rozum nehledej!
Nepřemýšlej o tom, jestli je to pro tebe dobrý nebo ne, ale když to někdo na GŠ vymyslel, tak to asi dobrý bude!!!- citace výkřiku do tmy nejmenovanýho velile elitního útvaru, toho času již v propadlišti dějin.

Hugo
Offline
Členem od: 04.09.2009
Je to snadne

Hele, vy jste vsichni jak udereni kladivkem do makovice.
O nakupu letounu CASA nerozhodl GS ale MO, navzdory analyzam a doporucenim GS. I kdyz je v soucasne dobe MO a GS integrovano do jednoho molochu, je treba odlisovat civilne spravni cast a vojenskou. A toto skutecne rozhodli civilisti.
Pitvat proc nema smysl, obrazek si musi kazdy udelat sam.

Marast
Offline
Členem od: 16.09.2009
Fulík, Barták, Kopřiva, Picek

Přesně v tomto pořadí odpovídají uvedení 4 hoši za vyjebaný kontrakt s CASA.
 
Fulík, protože např. na http://www.vrtetipsem.cz/clanek.php?ID=000003
Barták, protože byl ministr a protože takovéhle kšefty miloval
Kopřiva, protože byl výzbrojovací náměstek
Picek, protože málo odporoval a když na jeho argumenty vedení neslyšelo, tak - pokud si za argumenty stál - měl rezignovat (ale na to je příliš velký posera!) 
 
Takže tihle 4 to upekli a vláda jim to potom posvětila a sežrala (takže vidíte, že i ten Fišer a Janota stáli za hovno!)

philadelphia1969
Offline
Členem od: 07.07.2010
Korýtko

Jo jo, jak jde o korýtko,tak přestává být každý hrdina, jtáhne ocas mezi nohy a poslouchá jako beránek. Snad jste si pane nemyslel, že by se dobrovolně takové žranice vzdal.
Mimochodem, někde jsem tu četla ten vtípek o tom vykradení GŠ,je dost dobrý a měli by jste se rychle složit na těch 10 ml.Kč než si to únosci rozmyslí a vrátí vám Picka a jako úrok vám přidaj Langera:).

Realista
Offline
Členem od: 04.09.2009
Ovšem Picek to podpořil

ve svém doporučujícím stanovisku. Pak začal hrát mrtvého brouka a popíral, že dřive poslal ještě jednu analýzu, že CASA pro AČR nevyhovuje. Asi dostal právě z té civilní části MO nůž na krk, jinak si to nedovedu vysvětlit. Ten dokument existoval i na webu army.cz, ale záhy byl pochopitelně stažen.

Technik
Offline
Členem od: 30.06.2009
Šrot.

Aha, naše zázračné nákupy letecké techniky. Ve světě zbrojního byznysu se  musí "obchodníkům" z ČR smát. Takoví se každý den nenajdou.
Nevidím rozdíl mezi olétanými Herkuly a Antonovy krom jejich TTD.
Asi nikdo nezjišťoval skutečnou potřebu AČR po velkokapacitních dopravních letounech. 
Pokud vím, větší objem materiálu byl přepravován na zakázku ruskými AN-124.
(není žádným tajemstvím, že NATO nemá v EU potřebnou schopnost zajistit takovou přepravu vlastními letouny)
Takže pokud nakoupit, tak 1-2 letouny, ale nové. A co jít do toho společně se Slováky nebo armádami Visegrádské 4???
Připomíná mě to situaci, kdy se jen díky prozřetelnosti některých jedinců podařilo zvrátit nákup zakonzervovaných F-16 na místo náhrady MiG-21.
Sice to vypadalo ekonomicky výborně, jenže! nutnost resursů byla akutní. Tedy zaplatit a nechat provést u výrobce. Tak alespoň něco, pro výrobce po tom co byli desetiletí bezúčelně zakonzervovány v poušti na konci studené války.
Poláci. který na tuhle "hru" přistoupili, dopadli velmi špatně a do Polska doletěl pouze jediný F-16 a to ještě s mezipřistáním.  
všechny jejich F-16 museli projít drahými revizemi.
Že by to bylo v případě olétaných Herkulesů jinak si nedělejte iluze. Záleží na hodinovém náletu letounů. 
Prostě se jenom pánové na úřadu vyzbrojování rozhodli,  že se bude nakupovat a našli proto velké pochopení u vašeho neurodoktora, krize-nekrize.
dost by mě zajímalo, jestli se někdo alespoň poptal na cenu a nabídku konkurence, zrovna třeba Antonova.
Nebo to je zase jen bez výběrového řízení "stav nouze" a pro zachování OUS bude "přímý nákup" ??? 
Otazníků nad výhodností a pro koho z takového "kšeftu" je více než dost.
 

Kikin
Offline
Členem od: 23.06.2009
Co dál nakoupit

Ministr Barták asi nestihne prosadit jakoukoli racionalizaci chodu resortu, krom bezhlavého propouštění bez jasně zadaných mantinelů. V nákupu techniky jde o stejný přístup. Není známa koncepce, podle které se technický park nakupuje a o dlouhodobých cílech a konečných stavech v rámci jasně definovaných, ekonomicky reálných, pravidlech, nemůže být ani slova. Pokud je armáda přebujelá personálně, mohl se již dávno spustit dobře odladěný plynulý proces snižování stavů a ne ten bezhlavý, nekoncepční propouštěcí bordel. Vedle tohoto aktu, který je výhradně odůvodňován finančním rámcem, je miliardové rozhazování resortu přinejmenším podivné. Klidně to mohlo počkat a armáda se mohla vypořádat s propouštěním mnohem lépe. 

Technik
Offline
Členem od: 30.06.2009
Technik

Máš pravdu Kikine, nevím, jak chce armáda dosáhnout plných operačních schopností bez toho, aby měla vyřešenou personalistiku a stabilizovali personál.
Všimni si, že se o dosažení částečných a plných operačních schopností a časových plánech dosažení takových schopností přestalo pomalu ale jistě mluvit.
Ano, armáda mohla nabídnout po přechodnou dobu výhodnější podmínky pro ty, co by  se rozhodli odejít. Nebyl by problém s vyhazováním mladých a perspektivních a nebo zkušených vojáků. 
Nabídnout řádnou rekvalifikaci odcházejícím. Sám víš, že nabídka na rekvalifikaci číšníka je dost bída, raději by měli lidi naučit pořádné řemeslo. 
nakupuje se kde-co. jenom ne to co by bylo zapotřebí. sice se kupují letouny, ale sám jsem si musel kdysi koupit slušné nářadí aby jsem měl s čím dělat opravy a servis. Přitom to jsou maličkosti.
Ve Staré Boleslavi a v Olomouci sedělo 3 řitě manažerů logistiky, pro které nebyl vůbec problém utratit pěkné pálky za nové PC, ale neskutečný problém nakoupit pár baterií CR2032 pro zálohování BIOSu na servis starších PC.  O náhradních dílech na auta ani nemluvě!  
Pokud mám dnes takový problém, zavolám velko elektroskladu a objednám, nebo si pro to dojedu do nejbližší trafiky.
Vše mě firma hned proplatí. A nepotřebuji manažera logistiky.Pokud takhle to nebude fungovat v AČR,  nelze čekat, že by se to pohlo správným směrem.
V AČR ? tam se dávají požadavky na p.....y 3 měsíce dopředu. A stejně dostaneš jen 1/3 toho co potřebuješ.