zajímavé články o situaci armády

28 replies [Poslední]
christo
Offline
Členem od: 24.06.2010

euportal.cz
 
Kuchání armády. Nasazení v Íránu bude v režii kontraktorů z ABL
9.8.2010    euportal.cz     str. 0    Zamyšlení
    Ondřej Šlechta   
 
A jestli by rozklad armády měl skutečně vést k jejímu vykuchání, bude těžké mluvit o České republice jako o státu. To, co z armády zbude, se bude významem rovnat kterékoli soukromé bezpečnostní firmě. Kdo bude hájit zájmy občanů státu jako celku proti ohrožení zvnějšku? Tam, kde není ochota živit vlastní armádu, živí se dříve či později armáda cizí.
 
            Ne, neděste se. Nezbláznil jsem se, dokonce se zatím nezbláznil ani Vít Bárta, stejně jako Revue Politika se nestala druhým Bleskem. Jde jen o humornou, leč nutně se nabízející fiktivní vsuvku, která bohužel logiku připravované reformy české armády z dílny současné vlády vystihuje. Z armády se stal vynikající penězovod a zároveň má být dle expertky, toho času předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných (VV) Kristýny Kočí transformována na moderní organizaci vycvičenou pro zasahování kdesi v tajemnem zavánějících dálkách. Krutou ironií je to právě (papírově) mocná a vlivná armáda, jejímuž pozvolnému systematickému rozkladu věnuje veřejnost minimální pozornost. Komunistický režim dokázal u řady lidí vůči armádě vytvořit dokonalý despekt a nedůvěru. Kdo se dnes zajímá o bandu lampasáků, zelených mozků, žoldáků...
 
            Potřebujeme vůbec armádu?
 
            Okázalá slova o obraně vlasti už dnes neplatí. Stále častěji slýchám názor, že armáda je nepotřebná, protože ohrožení republiky je prakticky nulové a boj proti terorismu zvládnou speciální policejní složky. Armáda dávno ztratila pozici společenského vzoru a respektované instituce. Stala se jedním z řady zájmových spolků. Že tento spolek stát považuje za zbytečné břemeno, dokazuje záměr šetřit na armádě škrty v hodnotě minimálně dvou miliard. Armádu také opustí téměř všichni „občanští zaměstnanci", tedy pracovníci s nevojenským statusem. Peníze ušetřené na armádě se přesunou do školství, kde budou využity na platy nových učitelů.
 
            Nepůjde ovšem o úspory, ale klasické zalepování děr ubráním tmelícího materiálu jinde. Dostáváme se tak do situace, že voják z povolání, na jehož přípravu je potřeba vynaložit poměrně více prostředků než na studenta pedagogické fakulty, bude tratit ve prospěch začínajícího kantora. Souvisí to s širším plánem armádní transformace, kdy by mělo být zrušeno celé dělostřelectvo a tankové jednotky. Alespoň to zaznívalo z kuloárů, když se rodila současná koalice. Není divu, že současná podoba vojska leží v krku především Věcem veřejným. Nastolený trend může vést k tomu, že armáda bude šikovně vykuchána - zůstane hlava i tělo, ale bez vnitřností. Generální štáb a další administrativa naplněná bývalými pracovníky Bártovy agentury ABL budou řídit kolos papírujících úředníků a několika málo elitních jednotek. Za předpokladu, že někdo v budoucnu nerealizuje šílený nápad slučovat ministerstva vnitra a obrany. Armáda se stane navenek státním, ale v podstatě luxusním privátním podnikem.
 
            Bezkoncepčnost
 
            Na aktuálním stavu armády se nejvíce podepsala totální bezkoncepčnost, která reformy ozbrojených sil od roku 1993 provázela. Jistý diskutující na serveru valka.cz v debatě k této problematice nebyl daleko od pravdy, když tvrdil, že téměř každý ministr obrany v historii ČR nese svůj díl viny (ve skutečnosti ta formulace zněla daleko ostřeji): předražené zakázky na zařízení, výzbroj a výstroj, které mnohdy reznou ve skladech a patřičné jednotky jimi nikdy nebyly vybaveny; neustálé stěhování útvarů z místa na místo; nákladné projekty modernizace tanků, které po dokončení vystřídal trend začít tanky z výzbroje vyřazovat ap.
 
            Od roku 1993 existovalo několik plánů reformy ozbrojených sil, ovšem žádná nebyla dotažena do konce. V současné době se hovoří o škrtech, „specializaci" a nákupu nové techniky (v souladu se zmíněnou specializací). Kritizuje se například nákup obrněných transportérů Pandur a zdůrazňuje nutnost pravidla nákupu vojenské techniky změnit. Ale opět se projevuje charakteristický zmatek: mluví se o technice a sahá se na platy a výhody řadových vojáků. Armáda má být připravena na protiteroristické operace a (nechme slečně Kočí alexandrovský sen o válce v daleké a pusté Persii) zásahy uvnitř „zlobivých států". Přesto jsme jednu z našich dvou nadprůměrných speciálních jednotek v minulosti zrušili. Zasvěcení ví, že problém SOGu byl složitější a do jisté míry souvisel s jistým nekonformním chováním příslušníků jednotky samotné. Přesto se dle mého názoru mohla situace řešit personálně a ne likvidací.
 
            Kudy kam
 
            Zatímco se debatuje nad snižováním platů vojákům a spekuluje nad tím, zda vloupání do útrob budovy Generálního štábu AČR bylo dílem drzých nenechavců, nebo manévrem umožňujícím zakrýt, že tam naopak někdo něco nechal, pomalu se blíží konec pronájmu nadzvukových letounů JAS 39C/D Gripen. K tomu dojde v roce 2014 a zatím to vypadá, že neexistuje elementární shoda na tom, jak se budoucnost leteckých sil bude odvíjet. Prodlouží se pronájem, dojde k odkupu, nebo bude letectvo vybaveno zcela novými stroji? Zdá se, že nás čekají podobné debaty, které předcházely pronájmu supersoniků švédské provenience v letech 2003-2004.
 
            Respekt k armádě rovná se respekt a úcta k vlastní zemi. V situaci, kdy je vlastenectví a loajalita k národním zájmům výsadou menšiny, nelze čekat, že se armádě dostane širšího zastání než z lůna jí samotné. Je nesmysl vést přesvědčovací kampaň, přesto je potřeba se rozkladu AČR postavit.
 
            Armáda je především jeden ze základních atributů státu. Bude-li pokračovat období nestability, odchody vojáků z povolání do soukromých bezpečnostních firem se stanou hojnějším jevem než doposud. A jestli by rozklad armády měl skutečně vést k jejímu vykuchání, bude těžké mluvit o České republice jako o státu. To, co z armády zbude, se bude významem rovnat kterékoli soukromé bezpečnostní firmě. Kdo bude hájit zájmy občanů státu jako celku proti ohrožení zvnějšku? Tam, kde není ochota živit vlastní armádu, živí se dříve či později armáda cizí.
 
           
 
            Revue Politika 7-8/2010
 
 
URL| http://www.euportal.cz/Articles/6402-kuchani-armady-nasazeni-v-iranu-bude-v-rezii-kontraktoru-z-abl.aspx
 

optimista
Offline
Členem od: 07.06.2010
nebuďme malicherní :) a nebojme se...

Věřím, že tento server byl založen PŘEDEVŠÍM proto, aby se POUKAZOVALO na problémy naší milované armády... jenže armáda jsou LIDÉ (pokud se to vůbec o některých hovadech dá říct). Musíme pochopit, že AČR neporušila NIC ze z 221 o výsluhách... ošidil nás stát - zase LIDÉ a naši představení  Armádníci jen neměli dost osobní odvahy (i když to někteří mají za pár...) se tomu postavit - stačilo by veřejně vystoupit a přednést několik argumentů o kompenzacích nevýhod atd... pokud politikům není jasné proč armádu potřebují-MY máme být jejich jistota že jim tento stát bude fungovat i když se nic jiného nebude dařit. MY jsme poslední zárukou, že alespoň něco bude fungovat v obdobích nouze, katastrof, ohrožení a že to SPLNÍME i když si zrovna můžu vzít ŘD nebo NV, popřípadě nezvedat soukromý telefon, po kterém může být AČR prd, účet mi neplatí. AŤ mi pošlou telegram, nebo spojku :) pokud teda budu doma, protože nemám povinnost sedět doma, pohotovosti se neplatí... takže stát POTŘEBUJE motivované a loajální vojáky. Proto se TO vždycky nějak uděllo... tabulky byly a taky byly příplatky které vše jaxi nahrazovaly= zvyšovaly, aby voják měl prostě víc než učitel mateřské školy s titulem Bc. Např můj plat tarif dnes po letech je nižší než kamarádčin plat učitelky MŠ s roční praxí. Tímto jsi vládo ztratila moji loajalitu a motivaci. Stal se ze mě pouze SAVEC, již nic neodevzdám a asi na tom nezáleží, on se nějaký blbec najde, jako vždy. Výhodou pro mě je, že státe nevíš kdo jsem a že dlouho nebudeš vědět, kdu ti škodí :))))) už to beru jako sport. Armáda za to víceméně nemůže... ALE PRO plakání nad posraným životem tenhle server nevznikl = POUKAZUJME PROTO NA SKUTEČNÉ LIDI a JEJICH ČINY!!!!!!! Každý z nás něco ví, o něčem něco zaslechl a samozřejmě se s tím nedá jít ven normální cestou, BOHUŽEL. Třeba to bude o to zábavnější... PROSTĚ pojďme se nenapadat v diskuzích, neztrácet čas, jen řešit armádní sebeobranu a věřím, že se ti sráči s máslem na hlavě nebudou moct ani dívat do zrcadla když půjdou po chodbě útvaru .... alias "četl jsi to o tom našem hajzlovi na PVA???" sice mají někteří tak hrubou kůži, že nepotřebují páteř, ale dlouho to nemůžou vydržet, přestanou věřit VŠEM, zůstanou sami se sebou a pak nakonec uhnijou... hodně štěstí a nebojte se, neznají nás....

mr.Bc.
Offline
Členem od: 18.09.2009
za méně peněz více hrdosti ke značce:-))

dneska jsem si přečetl článek v a-report 2/11 a musel jsem se  zasmát těm kecům, kde nejmenovaný poradce, který pracuje v týmu na tzv. Bílé knize píše, že voják by měl být ochoten pracovat za menší peníze, ale to, že pracuje pro „fi rmu“, jejíž značkaje ve společnosti ceněna, mu to vynahrazuje. A naším cílem by mimo jiné mělo být, aby armáda takovou značkou byla.

emilo
Offline
Členem od: 28.12.2010
za méně peněz více hrdosti ke značce:-))

       Co pak značky "Poslanecké sněmovna a Senát".  Neměli by taky pracovat za menší plat???
Proč se páni poslanci a senátoři dali na politiku, nechtěli pomáhat vlasti a lidu..., nebo to dělaj pro své zájmy a pro prachy?
Jak se divili, když viděli výplatní pásky  za leden. Nechtěli věřit, že si to odhlasovali a nestalo se to poprvé. Stačí se podívat v TV na zasedání sněmovni. Taková nepřítomnost není v žádné fabrice ani v době pandémie.
Nejvíc se mi líbilo když chtěli přijímat ústavní zákon, na který je potřeba 120 hlasů a v poslanecké sněmovně bylo 124 poslanců.
 

buz2for
Offline
Členem od: 07.02.2011
To je borec

Jaký umělec to mohl napsat, již nemám tento plátek k dispozici a na webu se mi to hledat nechce. To je teda značka za tu jsem dýchal 24 let a jak nás napálila zdaněním výsluh. Kde nic není ani smrt nebere tak mi není jasný o jaké značce je řeč.

Realista
Offline
Členem od: 04.09.2009
Na army.cz

v sekci "časopisy" si můžete ten článek přečíst. Pan šéf týmu poradců, bývalý novinář, určitě ví, o čem mluví a jak by to mělo všechno vypadat, aby značka byla prestižní. Ovšem jaksi pozapomněl na to, že pokud se bude v nejvyšších patrech rezortu MO dále jen podvádět, mlžit a skákat bezkoncepčně zleva doprava podle toho, jaký průšvih zrovna hrozí. tak po takové značne neštěkne ani pes. 

Marast
Offline
Členem od: 16.09.2009
Tajná (Perutkova?) tělocvična
aiven
Offline
Členem od: 10.08.2010
to marast,tělocvična na MO

Myslím si,že o ní ani tí důstojníci nic neví,protože tam skoro žádní nejsou,Tam jsou jen odborníci,Důstojnici jsou převážně v jiném arealů (GŠ)

Marast
Offline
Členem od: 16.09.2009
Důstojníci jsou i na MO

I na ekonomické sekci jsou důstojníci, a je jich tam víc než dost. I když je k nepochopení, proč tam jsou, když by jejich práci zvládli klidně mnohem levnější ózetka. Asi si potřebují v klidu pár let posedět na teplé židli... a pak pobrat výsluhu "vyhoněnou" nadstandardníma odměnama tak jim ani nebude vadit, že je zdaněná...

amadeus
Offline
Členem od: 24.06.2010
Levnější oz haha

Jaké levnější oz máš na mysli? Třeba pan Štábl to je zrovna to levnější oz. Specialista železničního vojska, pak finančák a teď s výsluhou na řídící funkci u MO a ještě s krátkou pamětí. Asi zapomněl, když se ta posilovna kolaudovala a následně slavnostně otvírala, že tam byl přítomen. Všechny naturalizované důstojníky do oz bych vyhnal do civilu, protože armáda je nepotřebuje!!!! Dělají Armádě jenom ostudu, většinou jsou to ještě komunističtí důstojníci a jsou na vedoucích funkcích, tak například kolik takových je na Sekci vyzbrojování, SSM, VÚPZ, LPS, ÚřSOD, ÚřProsMO, SL, SKIS atd. Raději ať jsou na MO kapitáni ty jsou aspoň pružní a něco umějí (rozuměj jdou s dobou), tato oz jsou již za zenitem a jen si sjednávají kamarádkšefty a ruka ruku myje. Tady je třeba řezat a hodně tvrdě, bohužel se to musí dotknout i těch z venkova (Olomouc a Brno). Nechat pouze 2 tisíce oz na dělnické profese a všude jinak nechat vojáky a rázem se ušetří. Nazdar

Marast
Offline
Členem od: 16.09.2009
Levnější o.z. - jojo

V průměru jsou o.z. dvojnásobně levnější než voják.
Je pravda, že Šťábl z MO měl už dávno vypadnout (je to Perutkův noshled), ale tím, že půjde mimo rezort výsluhu nepřestane brát. A na tuti je jasné, že o posilovně věděl. Ale obdobně je to např. i se saunou na Dukle - mimo potřebné sportovce z Dukly se tam dostanou jen lidé z okolí Picka.
Někteří bývalý komunističtí důstojníci a dnes civilisté na MO jsou slušnější a poctivější než současní političtí kamarádíčkové z ODS a STOP, dosazení do vedení MO.
Proč by na úřednických místech na MO měli být vojáci? Nevidím k tomu žádný důvod. Nerozumím o jaké pružnosti a jití s dobou píšeš? A co je to o.z. za zenitem? Kolik let je zenit? Kolik je tvýmu tátovi let? Už je taky za zenitem? Uvědom si, že do důchodu se bude odcházet v 65 - 70 letech. Kde ty lidé za zenitem podle tebe budou pracovat? Budou snad dělat pokrývače nebo je naženeš do dolů a nebo vybalovat zboží do Teska?
Proč píšeš o 2 tisících o.z., na co potřebuješ na administrativní práce, logistiku, doktořinu, hlídání objektů, vojáky? Tím hochu neušetříš, ale pěkně to jen prodražíš.

amadeus
Offline
Členem od: 24.06.2010
Armáda=voják

Armáda =voják a ne odkladiště oficírů, kteří mohou jít makat do civilu. Proto předci mají výsluhu, jako kompenzaci a ne že dál cucaj prachy z armády a vlastně se pro ně nic nezměnilo ba naopak. Jak k tomu přijdou ty co makaj v civilu!!!

aiven
Offline
Členem od: 10.08.2010
to amadeus,finanční porovnání o.z a voják

Budu s tebou souhlasit jen v tom ,že jsou určité útvary a funkce kde je jednoznačně potřeba vojáka vzhledem tomu co má dělat a dělá.Ale když porovnám  tzv. vojáka kancelářskeho třeba v hodnosti mjr. a o.z. ve stejné třídě, tak si to lehce spočítej,nebudu přesný udělam  jen odhad 3000 hodnost,10000 pnb,výstroj 10000,rehabko 15000,nemocenská placena 100 % po prvních 3 dnech,absence v práci 14dní rhb ,služební tělocvik 160 hodin ročně,teď udělám sumaci roční hodnost 36000,120000 pnb,10000 výstroj,15000 rhb absence o měsíc a pul víc jak o.z. to je tak 40000, to budu počítat, že ten voják nejde střílet a nemarodí jak je rok dlhý, co je málo pravdpodobné. to je tak 220 000 ročně.Dnes zůstava asi 7000 o.z když by si všude dosadil vojáka jak to říkáš, tak to vynásobím a výsledek je 1,5 mld  Ještě mi budeš říkat,že všude mají být vojáci???To ja si myslím,že tak minimálně jedna třetina vojáků podle toho co dělají by klidně mohla být o.z. a to mi věř ,že nic nemám proti vojákům.To by pak tá 1,5 mld byla ročně v kapse .Navíc o.z. když skončí, tak nebude nikdy pobírat žádnou výsluhu a to je další nemalá úspora do budoucna
Dám ti ještě jednu otázku,myslíš si že byvalý voják,který třeba po 20 letech vyzleče uniformu a dělal třeba finančaka nebo logistu nebo personalistu,a je mu 40 tak nemá co již dát tomuto resortu jako o.z.???Ja si naopak myslím ,že je to naopak  správné, jinak se může stát ,že na MO a všude zustanou jen čistý o.z.,který vojáka viděli možna jen ve valečnem filmu a takový lidi mají rozhodovat a řidit jak má táto armáda vypadat???Neblázní.
Názor na Souběh výsluha plat. voják pobíra výsluhu za to co již odsloužil. Pokud je někde místo o.z. a bývalemu vojakovi se povede na toto místo nastopit a odesat pracovní poměr, tak má mít stejné právo na plat stejně jako čistý o.z. ,jinak by to bylo znevýhodnění určité skupiny.Je třeba oddělit jabko (výsluha)a od hrušek (plat za práci ). Když se na to bude tlačit a prosadí se,že bývalý vojáci nebudu moc pobírat výsluhu pokud budu někde dělat ,tak všetci odejdou a budu u armády jen čistý o.z., nejsem si jistý, že to budu právě tí odborníci na armádu co je třeba zaplatit ,jak říkal NMO. A navíc se ani nic neušetří.

amadeus
Offline
Členem od: 24.06.2010
Komu patří výsluha, už se proberte?

Rozhodně si nemyslím, že ten kdo pracuje pro MO jako oz má nárok na výsluhu. Jak k tomu přijdou lidé co dělají v civilu a s MO již nemají nic společné, jsou znevýhodňováni a tvrdě. Asi pořád nechápeš co píšu, znova se tě ptám k čemu slouží výsluha, je to předci k adaptaci na nové prostředí a jako kompenzace za ztížení společenského uplatnění a pokud nejsi úplně tupej tak to nemůžeš popřít. To znamená že na ni NEMÁTE MORLÁLNÍ PRÁVO!!!! Pořád nic nechápeš AIVENE. Jaké ztížení uplatnění má naturalizované oz pokud seděl jako voják na 13 platové třídě a pak tabulka z kamarádkšeftu byla převedena na oz a zase sedí na tabulce jako předtím. Pánové jaká je to spravedlnost děláte jenom z lidí blbce a budete se ohánět potřebností oz. Na panu Gruntovi nenecháte ohledně platu nit suchou a co děláte rentiéři a zároveň zaměstnanci MO, je to úplně stejnej hnus a ještě tady budete skučet jak vám berou 10 procent platu. Chodil bych po špičkách nebo raději držel hubu a neprovokoval. Hnus

aiven
Offline
Členem od: 10.08.2010
to amadeus,Komu patří výsluha, už se proberte?

Amadeusi ,Amadeusi prober se ty.Ty budeš určitě ten zahořklý tvrdě dělajíci civilista co se ho armáda zbavila a teď na nás "poctivě platí daně" a nemůže to spolknout.Práce jako práce a je jedno zda ji vykonáváš v civile nebo jako o,z. u armády. Jak to chceš diferencovat??? Když by jsem dělal jako  o.z třeba jako řidič nebo na vrátnici, tak nemám mít podle tebe nárok na výsluhu???A logický z toho jak říkáš, tak byvalý voják nebo policajt by podle tebe měl dělat po ukončení služby,jenom mimo státní organizaci mimo školství ,zdravotníctví či obranu anebo vnitro, pokud by chtěl pobírat výsluhu za to co již odsloužil??? Vyjadřuješ se jenom k tomu co se ti hodí.Vladimír se ti snažil něco vysvětlit,ale asi marně. Víc ti vysvětlovat nehodlám,ale ani tě urážet kdo je natvrdlý.
Navíc jsi se vůbec nevyjadřil k mému propočtu o tom jak je výhodný voják oproti o.z. jak si tvrdil,to jsi ticho.To se ti nehodilo,že jo?A klidně z těch ušetřených peněz s tzv.vojáků kancelařských co by vyzleklo uniformu a dělalo jako o.z. by se dál mohla v klidu pro těch pár vojáků co se jim povede odsložit stanovené léta vyplácet výsluha i bez daně.Bude asi lepší,když budeš asi tvrdě pracovat v tom civilu,když už jsi tam,ale odhaduji ,že se ti moc nedaří,když závidíš něco o.z. u armády nebo byvalému vojákovi výsluhu.Zdar a pracuj,at se máme všetci dobře

Vladimír
Offline
Členem od: 05.09.2009
Co se mne týče, tak výsluhu

Co se mne týče, tak výsluhu pobírám a na MO ani ve státní správě jsem nezůstal. Mám za to, že v řadě případů není přechod z postavení VZP do postavení OZ v rámci resortu prospěšný. V mnoha případech jde skutečně pouze o trafiky, které si dotyční stačili včas zařídit. Danou strukturu prostřednictvím známostí ovládají a velící kapitán je z toho v prdeli. To není dobře. Ale nelze zevšeobecňovat, je i řada případů, kde danou náplň práce může kvalifikovaně vykonávat pouze malý počet osob. Výsluhu si zaslouží každý, kdo splnil stanovené podmínky. Odfungovali si svoje, stát je v postavení povinného, má a musí platit. Mzdu si zaslouží každý za odvedenou práci. Jedno nevylučuje druhé. Když se jednou z tohoto postoje, který je morálně i právně naprosto v pořádku sleví, dopadne to dříve nebo později na všechny. Je naprosto legitimní očekávat, že závazky státu budou splněny, stejně tak, jako jsme splnili závazky my. Problém je snadno řešitelný tak, že přechody z postavení VZP do OZ na MO budou mít takové parametry, aby AČR prospívaly (výběrová řízení, kvalifikační předpoklady, omezení platná pro struktury, kterým dotyční veleli apod.). Když ale někdo  pracuje, má právo na odměnu za práci, když si někdo odsloužil svoje, má právo na výsluhu. Obojí je slučitelné a jedno nemůže vylučovat druhé. Takže já bych byl pouze pro omezení možností, že si někdo vyrobí sám pro sebe tabulku, napíše si odměnu, určí svého nástupce (na kterého pokud možno něco ví) a dál jako OZ "velí". To je špatně, ale jde o individuální případy. AMADEUSI, pokud by se to udělalo generálně, jak navrhuješ, postihne to zase jenom "normální lidi." Ti co Tě serou odkráčí do ČEZU, nebo jinam a bude to zase to samé.  Jakékoliv dobře míněné opatření všeobecného charakteru se dříve nebo později obrací proti  těm slušnějším. Uvidíš například na příkladu institutu agenta - provokatéra, nakonec se to bude používat na zakázku k odstranění konkurence a nepohodlných osob a korupce pokvete vesele dál. 

karlos
Offline
Členem od: 08.07.2010
Vysluha X OZ

Presne tak, výsluha je kompenzace za službu v armádě. Takže dostaneš výsluhu , tak si jdi hledat misto mimo resort, armáda se už postarala o Tebe dost. ALe to je porad dokola a dokola, bulení neschopných bývalých vojáků, jak vyjde o.z. levneji, jaké má zkušenosti a podobně.. Jen bláboly těch, co si donekonečna obhajují svoji potřebnost pro armádu v podobě o.z.
 

 
Je to pořád dokola, ale prostě o.z. pozastavení výsluhy. Pokud jste tak schopní jak tu každý plácáte , tak to dokažte v civilu. Pokud vím, z bývalých vojáku z povolání , až na vyjímky, jen dokazují, že umí uplne h...o a po většinu se povalují doma naebo vysedávají na vrátnicích jako hlídači.. Nevím co si mám myslet o člověku, který v 50 ti letech s V3m zveda závoru.
 
 

P-SOV
Offline
Členem od: 30.11.2009
Díky, Vladimíre

Chtěl jsem Amadeův příspěvek patřičně okomentovat, ale udělal jsi to za mě (a brilantně) - díky

P-SOV
Offline
Členem od: 30.11.2009
Armáda není MO

Pokud jsem dobře četl, tak Marast psal o MO a ne o armádě, takže si dovolím připsat ještě jednu nerovnici: MO nerovná se voják!
 
Ale ani tvoji rovnici Armáda = voják, nepovažuju za správnou.  Nemyslím si, že by na všech funkcích na GŠ nebo na různých velitelstvích museli "sedět" vojáci, protože zejména logistické a administrativní činnosti zvládne s přehledem i o.z. (a je zcela lhostejné, zda pobírá či nepobírá výsluhový příspěvek).
 
A ještě jsem si všiml, že jsi Marastovi neodpověděl na několik otázek ohledne "zenitu". takže bych jeho dotazy ještě doplnil o dotaz, kolil je tobě let a kdy si myslíš, že už i ty budeš za zenitem? A potom by mne ještě zajímalo, co myslíš výrazem "jít makat do civilu"? Může  to být třeba Ministerstvo dopravy nebo městský úřad nebo úřad práce nebo ČEZ?

amadeus
Offline
Členem od: 24.06.2010
Slovíčkaření

Určitě je nutné se zamyslet nad tím k čemu slouží výsluha a proč byla zřízena. Já už jsem byl pro armádu za zenitem proto jsem také odešel. Ten kdo pracuje jako oz pro MO nemá mít na výsluhu nárok, protože se pro něj nic nemění jinak to jsou příživníci, kteří resort obrany rozkládají a vím o čem mluvím. Nazdar předsedo

Technik
Offline
Členem od: 30.06.2009
je to tak.....

Maraste,
máš pravdu.Kalousek si velmi rychle spočítal, že jeden nezaměstnaný vyjde stát levněji než penzista.
A že bude chlap v 65-70ti letech nezaměstananý je slovy politiků
"pravděpodobnost větší nežli malá"
ono totiž takový pokrývač nebo zedník v 65ti letech není tak odpočatý jako politik válející se 20let v poslaneckých lavicích nebo kancelářích.
Stačí si porovnat chlapa po 10ti letech služby u bojových útvarů na základních funkcích a důstojníka z geniálního štábu po deseti letech služby.
Pravda je, že Štábl a jemu podobní dávno nemají na MO co pohledávat. 

aiven
Offline
Členem od: 10.08.2010
to marast, důstojníci na MO

Když jsou tam nějaký, tak to jsou jen pěšáci a věřím i tomu,že jsou tam i proto že te problematice rozumí a ne všechno můžou dělat sekretářky a vedoucí a tzv. odborníci.
Víc mně znervozńuje, že když se něco objeví v medicích takove,tak se tá špina hodí  na celou armádu a to se pak nedivím, že by nám nezasvěcení civilové nejraději vzali nejen celou výsluhu,ale i plat dali menší jak prodavačce a zrušili celou armádu. Apeloval by jsem na ministra ať v mediich to sádlo jednoznačně pojmenuje a oddělí té afery od poctivých vojáku a o.z  co s tím a ani s jinými aferami nemají nic společné,je to minimalně tak důležité jak že se něco objeví  a taky pak vyšetří, jinak nic v budoucnu neprosadí a výsledek může být, že za dva tři roky celou armádu destabilizuje nejen menší rozpočet a následné škrty,ale i podobné afery a to snad cílem není??? Pamatuji časy, když jsem se jako mladý poručík v 80 letech bal nastoupit do vlaku v uniformě, protože se některý velitele chovali k záklaďakům opravdu jako hovada, marně jsem vysvětloval že to jsem ja nebyl, teď k tomu můžeme dospět znovu a všetci si budu za chvíli myslet  ana nás dívat,že všetci vojáci a o.z nemají nic jiného na práci jak si co nejvíc nakrást a to snad pravda není.

Marast
Offline
Členem od: 16.09.2009
Tak apeluj!

Co ti Aivene brání, abys na ministra apeloval? Tak do toho!

aiven
Offline
Členem od: 10.08.2010
K zasmátí i oni umí !!!Slovenská armáda a čluny

Slovenská armáda koupila za vlády Roberta Fica nafukovací čluny bez motorů, takže jsou při povodních prakticky nepoužitelné. Na nákup za čtyři milióny korun upozornil současný ministr obrany Ľubomír Galko. Armáda koupila čluny bez motorů.Vojáci se musí v nafukovacích člunech chopit vesel, aby je dostali do pohybu. Většinu místa ve člunu tak zabírají veslující vojáci a pro zachraňované není místo. Armáda může nafukovací čluny používat pouze na výcvik a na prezentace pro veřejnost„Našim požadavkem byl jednoznačně nákup člunů s motory,“ uvedl zástupce náčelníka generálního štábu Peter Gajdoš. Ženijní jednotky v Seredi a v Michalovcích však dostaly čluny Zodica FC 470 bez motorů. Podle Galka se navíc čluny nakupovaly bez veřejné soutěže, na základě nabídky jediné firmy. „Konkurence nabízela čluny o polovinu levnější as motorem,“ dodal Galko.

npor
Offline
Členem od: 15.07.2010
viděl jsem, jak na misi

viděl jsem, jak na misi dostali vojáci jako dárek od prezidenta k Vánocům nové batohy. Na konci mise je museli vracet.
Politici se prostě neštítí ničeho....

lokajnet
Offline
Členem od: 09.02.2011
Jeden velký bordel

Jsem v AČR už hodně dlouho a bohužel je to každý rok horší a horší. MO je prolezlé korupcí a špínou a podle toho to taky vypadá. Pomalu už nic nefunguje, ale šlapat se po těch lidech dole bude pořád. Nahoře se krade kde se dá a dole musíme šetřit každou korunu. Chce se mi z toho jako vojákovi AČR zvracet. Jestli to takhle půjde dál, tak bych nejraději lidově demokratickou armádu rozpustil. Předem se omlouvám všem vlastencům, ale zato, že se nám tímto bordelem vysmívají, je lehce řečeno trestuhodné :((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

cybroos
Offline
Členem od: 14.08.2010
Přidáme. Zvýšíme. Zamezíme.

 

Převzato z D-FENS:
Může mi prosím někdo vysvětlit, jak bude běžný občan této země, třeba já, profitovat z toho, že učitelé dostanou přidáno? Dosud jsem to nepochopil.
Za prvé vůbec nerozumím, proč by učitelé vůbec měli dostat přidáno. Pokud jsou jejich platy ve státním školství stanovovány podle tabulek, bylo by nejsnazší tabulky zrušit. O výši jejich platu budou pak rozhodovat jejich nadřízení tak, jako se to děje všude jinde v komerční sféře. Po nějaké době by vznikl stav, kdy schopní učitelé mají vyšší plat a neschopní mají úplně malý plat, sbalí si kufry a půjdou dělat něco jiného. Protože budeme mít levicovou vládu, je pochopitelná - ale ne ospravedlnitelná - snaha vlády určovat, kolik kdo dostane za svoji práci peněz.
Za druhé nechápu, proč by měli dostat přidáno. Jestli jsem dobře vyrozuměl, průměrný plat učitele v podstatě odpovídá průměrnému platu v zemi. Průměrný plat je od toho průměrný, že se na jeho výši podílejí stejnou měrou nejvyšší i nejnižší hodnoty v populaci. Výsledek vzdělávacího systému jako celku je ovšem podprůměrný. Když pomineme zcela očividná selhání jako práva v Plzni, jsou zde mraky vzdělávacích institucí, které učí děti a studenty věci, kterými se nelze uživit. Sem tam se dostane mezi veřejnost výsledek nějaké studie, kde se konstatuje, že čeští žáci se umějí skvěle učit texty nazpaměť, ale nerozumí jejich obsahu, což se mi jeví také poměrně fatální.
Jsem s tím konfrontován i při přijímacích pohovorech s absolventy - zájemci o zaměstnání. Typický produkt českého školství je bezradný zoufalec. Když nemá pravopisné chyby v životopisu, tak stojí za osobní pohovor. Neumí většinou jinou řeč než česky (ale to nebrání, aby si do CV napsali plynulou angličtinu, protože se plynule naučili hereckou etudu na téma "my hobbies") a postrádá schopnost libovolný problém "rozškatulkovat" na příčiny a následky. Čeho tam bývá dost, je sebevědomí a různé fráze.
Kdyby někdo vyráběl auta, nudle nebo hrábě tak kvalitně, jako vyrábí školství žáky, patrně by dávno zbankrotoval. Když je plat průměrný a výsledek podprůměrný, tak vzniká určitý nepoměr. Tento nepoměr je třeba napravit a ne prohlubovat.
Za třetí jsem nepochopil, proč by měly prostředky na zvýšení platů učitelů být získány snížením platů vojáků. Odvádějí vojáci svoji práci tak špatně? Ještě hůře než učitelé? Mají jíž teď vysoké platy? Vím, že nemají.  A jak to celé má fungovat, když vojáků je asi dvacet tisíc a učitelů desetkrát tolik? To by pak znamenalo, že k tomu, aby si miláček Věcí veřejných učitel mohl přilepšit o pětistovku, by si musel vojenský vyvrhel odpustit pět tisíc, což by finanční ohodnocení nižších šarží posunulo na úroveň zásobovače ze supermarketu.
Za čtvrté mi není jasné, jak velký problém platy učitelů jsou. Žijeme ve svobodné zemi. Každý si může vybrat, co bude dělat. Když se někomu nelíbí, že musí pracovat s neukázněnými dětmi nebo to dokonce nezvládá, musí si najít jinou práci. Jiné východisko pro něj není. Je jedno, kolik za to má peněz, protože haranti budou pořád stejně protivní, ať bere osmnáct nebo dvacet dva tisíc.
Desetitisíce středoškoláků se každý rok rozhodují, co budou dál studovat. Absolventů pedagogických fakult je na trhu už několik let nadbytek a patrně se ani v dalších letech nestane, že by učitelů bylo málo. Přesto se tam hlásí další, protože pro sebe nevidí jinou alternativu. To samozřejmě vytváří tlak na nižší mzdy (stejně jako si nedostatkové profese mohou mzdy diktovat) a táhne kvalitu výstupu dolů (protože vzdělaným učitelem se cítí být každý, kdo má do prdele díru). Když se někdo na takovou školu hlásí, patrně vzal na vědomí, že bude pracovat s lidmi, někdy rovnou s dětmi. Na to nemá každý. Štkaní v médiích, že děti jsou zlé, chovají se neukázněně, mluví sprostě a během hodiny píší esemesky, že je to na nervy a podobně, chápu jako projev selhání nebo deziluze učitele. Je to stejné, jako by si zemědělec stěžoval, že hnůj smrdí nebo hrobník nadával, že si nemá v práci s kým popovídat. To je součást hry, jejíž pravidla pan učitel akceptoval v okamžiku, kdy se přihlásil na pajdárnu nebo jak se tomu ústavu říká. Když tedy slyším argument typu "kdo by to za ty peníze dělal", tak mě napadne - dělal by to přesně ten, kdo se pro to sám rozhodl. Kromě nevýhod, které takové povolání přináší a se kterými byl srozuměn, je jistě také srozuměn s výhodami. Zejména kratší pracovní úvazek, delší dovolená a neměřitelný pracovní výkon mohou některým osobám imponovat.
Za páté mi není naprosto jasné, proč Věci veřejné pokládají za správné hledat zdroje zrovna u vojáků. Úředníka bych vnímal jako mnohem lepší zdroj. Potřebuje voják finanční stimulaci (nikoli motivaci, jak se často a nesprávně říká) méně než učitel? Je součástí povolání učitele nechat se v případě potřeby zabít, zmrzačit nebo zabíjet a mrzačit jiné? Vlastně si myslím, že to, co Věci veřejné prosadily, je velmi nestoudné a ještě nestoudnější je, že se nenašel nikdo, kdo by se tomu postavil.
Za šesté, myslím si, že "společenská prestiž" existuje jen na úrovni pojmu. Je to umělý konstrukt nátlakových skupin. Existují dobří učitelé a naprosto mizerní učitelé (podle celkového skóre českého školství mají převahu) a v každodenním rozhodování každého z nás nehraje "společenská prestiž" žádnou roli. Popeláři  jistě také nemají takovou společenskou prestiž jako neurochirurgové, a přesto to není důvod chovat se k nim přezíravě, pokud nejste ovšem zmrd. Když chce někdo produkovat společenskou prestiž jedné specifické skupiny obyvatel tím, že jiným sebere peníze a dá jim je, podle všeho dosáhne pravého opaku. Stejná situace vznikla v minulosti kolem platů policistů. Jejich lobby také spustila kampaň, že pracují za málo peněz a proto pracují špatně, dostali dramaticky přidáno a výsledek je, že pracují pořád stejně špatně, jen nás to víc stojí.
Za sedmé, vzpomínám si na to, když jsem u domorodců sbíral fakta pro článek o Řecku. V Řecku se také rozhodla socialistická vláda učitele mimořádně podpořit. Verbálně deklarovali to samé, co čeští socialisté: vzdělání je pro naši zemi důležité, učitelé musejí být motivovaní atd. Patrně k tomu přistoupil ještě fakt, že učitelé jsou styčným bodem establishmentu s formujícím se lidským světonázorem, jinak řečeno, mohou vymývat dětem mozky v době, kdy je to nejúčinnější. Proto je nezbytné, aby je establishment získal na svou stranu. Není to náhodou, proč se čím dál tím víc předmětů jmenuje "výchova" a čím dál tím méně "nauka", to platí v Kocourkově také. A přesně podle tohoto vzorce to také realizovali. Výsledek byl, že bylo učitele nutné zaměstnávat uměle nebo jim dávali peníze za to, že nechodili do práce. V některých školách bylo také více učitelů než žáků.   V podstatě se nyní projevilo to, o čem jsem psal těsně po volbách. Vláda, která přijde, bude úplně stejná jako každá předchozí vláda. Také bude přerozdělovat a látat sociální systém a brát peníze občanům prostřednictvím čím dál složitěji konstruovaných a rafinovaně maskovaných daní. Vědí, že lidé jsou v podstatě hloupí a čím dál více jim nedocházejí základní souvislosti, asi jim je učitelé zapomněli při pauze mezi ekologickou a občanskou výchovou přiblížit. A tak věří, že mýto zaplatí ti nechutně zazobení majitelé dopravních firem a plánovanou daň z pojištění zaplatí pojišťovny, které jsou už takhle v obrovském balíku vole. Věří, že jejich děti mají školu zadarmo a obvodní lékař, co je hotfixuje s talentem instalatérského učně, je taky zadarmo.
Protože je mezi veřejností silná poptávka po pečovatelském státu, který stanovuje, kolik bude kdo vydělávat, bude každá vláda moci dělat jen jedno jediné. Bude moci pouze usednout na stejné kolo, ze kterého minulá vláda slezla a šlapat a šlapat, aby se kolo (sociální stát) nezastavilo a politik z něj nespadl. Tento systém je neopravitelný, tím spíše je neopravitelný koalicí, kterou tvoří trojice agentur: agentura na rozdělování zakázek, agentura na přijímání úplatků a agentura bezpečnostní.
V podstatě se každý den probouzím s lehkým mrazením, jaké podmínky si kindermanagement a soukromí fízlové z VV asi nakladou dnes. Potrestat vysokoškoláky dodatečnou daní v okamžiku, kdy dostudují, získají práci a dosáhnou vyššího platu? To je jistě velmi motivační. Proč si vlastně v takové zemi hledat vůbec nějaké pracovní místo. Proto, abych mohl platit vysoké daně? Sáhnout na ústavou daná práva a zavést odpovědnost provozovatele vozidla za přestupky, které spáchal někdo jiný? Proč ne. Příště to rozšíříme třeba na trestněprávní odpovědnost. Například objasněnost vražd tím dosáhne kýžených 100%. Když někdo někoho umlátí vaší železnou tyčí, jděte si to odsedět a za dvanáct let, až vás pustí, si to s ním můžete vyřídit. Zrušit vrtulníkové letectvo? Anooo, vždyť je nám přece k ničemu. V druhé světové válce nevybojovalo vrtulníkové letectvo žádnou velkou bitvu, tak pryč s ním a peníze rozdáme ... třeba ... třeba... zřízencům na patologii. Nebo odklízečům psího trusu. Kdo by to za ty peníze dělal.
Seznam absurdních záměrů rodící se vlády výborně navazuje na krystalicky čistou debilitu exministra Janoty, který se pokoušel nastartovat ekonomiku zvýšením daní a sazby spotřební daně zvyšoval tak dlouho, až se mu podařilo snížit jejich faktický výběr, čímž opět prakticky potvrdil platnost Lafferovy křivky. Sice jsme s obrovským nadšením vyměnili politiky, ale nějak jsme se nesoustředili, za co jsme je vlastně vyměnili.
D-FENS <http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2010070501>
Vydáno 05. 07. 2010

christo
Offline
Členem od: 24.06.2010
další zajímavý článek http://www.onwar.eu/

Povodně a stesky po armádě

Autor: František Šulc Kategorie: Armáda ČR | Czech Armed Forces Datum: 12. 8. 2010

Záplavy v jižní Indianě v roce 2008; Foto Senior Master Sgt. John S. Chapman, Air Force

V úterním Hyde Parku na ČT 24 byl ministr obrany Alexandr Vondra. Asi větší část, než se původně předpokládalo, byla věnována povodním a necelá polovina stavu a úvahám o reformě armády. Ministr obrany nebyl asi nejlepším adresátem některých otázek a stesků lidí z Raspenavy, nicméně debata o roli armády při živelních katastrofách je zcela příhodná a bude muset být součástí budoucích koncepčních materiálů.
Některé připomínky a otázky odkrývaly jistou schizofrenii, která se v případě katastrof objevuje. Dobrým příkladem je poznámka jedné paní, která viděla, jak čtyři vojáci stojí u jednoho stromu s jednou sekerou a snaží se jej porazit. Jak to, že nemají motorové pily, aby mohli efektivně zasáhnout a strom během pár okamžiků pokácet? Jak to, že vojáci nemají další potřebná nářadí a jak to, že jich není možné okamžitě na jakékoli místo vyslat ne tisíc, ale třeba deset tisíc?
Správná odpověď je, že to není možné a že to není ani primární funkcí armády, byť se někteří lidé snaží vsugerovat opak. Ona schizofrenie spočívá v tom, že na jednu stranu se armádě deset let kontinuálně škrtají peníze, takže musí šetřit (tím neříkám, že by to v určitém ohledu nebylo výchovné a potřebné) a zároveň nároky na ní kladené rostou – zajištění naslibovaných spojeneckých závazků, alespoň na papíře zajištění teritoriální obrany a zároveň poskytování široké pomoci během živelních katastrof. Je to jakoby veřejnost chtěla, aby stál na každém rohu policista, a když by se to konečně povedlo, začala by si stěžovat, že máme ve srovnání se zahraničím příliš policistů a že je to celé nějak moc drahé.
Bylo fascinující a zároveň překvapivé, kolikrát se během pořadu různí lidé odvolávali na stát, který by měl udělat to, či ono a slova kraj, nebo hejtman prakticky nezazněla. A přitom po starostech má být kraj tím hlavním aktérem. Stát přichází (záměrně hodně zjednodušuji) až nakonec, při skutečně velkých pohromách zasahujících větší část území státu.
Postižení lidé by tedy neměli v první řadě otáčet hlavu ku Praze a ptát se, co pro ně udělá vláda. Měli by se ptát starostů, úředníků z kraje a lidí z Integrovaného záchranného systému (který mimochodem funguje dobře, i když podobně jako jiné složky trpí nedostatkem financí). Armáda může být chápána jako součást ISZ, ale všichni by měli rozumět tomu, že 1) její hlavní úkoly jsou jiné a 2) ozbrojené síly by měly na území státu zasahovat skutečně jenom v nouzových případech, což mimo jiné souvisí s kontrolou armády a zajištěním, aby nebyla zneužita ve vnitřní politice.
Přesto samozřejmě, armáda musí mít prostředky k tomu, aby mohla, pokud je vyžádána, zasáhnout při živelních katastrofách. Jsem ale přesvědčen, že nemá být „první pomocí“, kterou jsou hasiči a policisté – maximálně jim může vypomáhat -, ale především poskytovat pomoc následnou, například při odstraňování škod, stavbě provizorních mostů atp., což je práce především pro ženisty.
Od jednotek Civilní ochrany jsme se posunuli k záchranným praporům, jejichž koncept byl kvůli škrtům prakticky zlikvidován. Je to škoda. Záchranné prapory mohly možná v modifikované formě přežít. Musely by však být chápány jako „vedlejší činnost“ ozbrojených sil. K hlavní funkci armády totiž přispívají minimálně, i když mohou zlepšovat obraz armády v očích daňových poplatníků. Přežití podobných jednotek by mohlo napomoci, pokud by například břímě financování neneslo pouze ministerstvo obrany, ale významně se na něm podílely kraje, třeba platbou za „vyúčtované“ zásahy. Jsou to totiž kraje, kterým tyto složky nejvíce pomáhají (logicky nejvíce si na rušení stěžovali hejtmané).
Jeden z volajících do Hyde Parku se zmínil o tom, že při živelních katastrofách by měli zasahovat aktivní zálohy. Je to správná úvaha, protože v jejich řadách je množství elektrikářů, řidičů a dalších profesí, které mohou být třeba při likvidaci následků povodní velice platné. Aktivní zálohy ale také zmírají na nedostatek peněz.
Je nutné definovat role a funkce jednotlivých složek ozbrojených sil a zajistit jejich financování. Hlavní funkcí armády není a nebude pomáhat při živelních katastrofách, jakkoli to může být politicky lákavé. Pokud by tato myšlenka převládla, můžeme rovnou rezignovat na to, mít ozbrojené síly. Přesto by měly existovat nástroje, které mohou být dány k dispozici například hejtmanům prostřednictvím Integrovaného záchranného systému.
Armádu máme k něčemu jinému, než k zasahování na vlastním území, pokud není ohroženo zvenčí. K tomu je nutné se vrátit a přestat s úvahami o tom, co by všechno měla armáda dělat, když se to zrovna hodí. To není nic jiného než naprosto neefektivní záplatování. Dobrým příkladem by bylo vyslyšení přání oné paní a zakoupení tisícovky motorových pil pro vojáky, aby je měli, kdyby je náhodou potřebovali (většina z nich by se rozpadla ve skladu; motorové pily by měl přitom, pokud by to bylo nezbytné, poskytnout vojákům někdo jiný, třeba kraj). Zároveň ale, při katastrofách na vlastním území, by armáda neměla stát zcela mimo. Je proto nutné koncepčně nalézt rovnováhu mezi přáními, požadavky a realitou, funkčností a efektivitou.

alone99
Offline
Členem od: 02.08.2010
to cybroos

tvůj článek jsem si přečetl až dnes, ale gratuluji ti, něco tak kvalitně sepsaného jsem dlouho nečetl a zhltal jsem písmeno po písmenu. díky