Odměny Alexandra Vondry

 

Autor: Fuk, Eurozpravy.cz, mediafax

foto: www.vlada.cz

 

Česko šetří, ministr Vondra nadělil vánoční prémie za 210 milionů korun

 

Na skandály opředeném ministerstvu obrany má management dobrou náladu, ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) tu rozdal svým nejbližším podřízeným vysoké prémie. Píší o tom v pátečním vydání Lidové noviny.

"Vždyť jen jeho poradci obdrželi částku 50 až 100 tisíc korun," prozradil Lidovým novinám obeznámený zdroj z ministerstva obrany. Tiskové oddělení úřadu potvrdilo, že průměrná výše odměny pro vedoucí pracovníky mohla dosáhnout až padesáti tisíc korun. Resort ale odmítá sdělit, kdo všechno si touto částkou přilepšil. "Jde o lidi přímo podřízené ministrovi. Jedná se o osobní údaje, nemůžeme být konkrétní," mlžil mluvčí Jiří Šnábl.

A sdílnější nebyl ani sám ministr Vondra: "Jedná se o standardní krok. Nikomu jsem nepřipsal šestimístnou sumu." Na vánoční příplatky letos resort vyčlenil celkem 210 milionů, které během roku ušetřil na mzdách. A ministerstvo podle mluvčího prý jinou možnost nemělo.

Peníze však šly ušetřit na příští rok a třeba mírně kompenzovat snížení platů vojáků. "Pokud je vláda nebude potřebovat na mimořádné výdaje, zůstanou volně k dispozici v resortním rozpočtu," potvrdil Lidovým novinám Ondřej Jakob z ministerstva financí. "Je to otázka volby, tenhle postup je lepší," obhajoval vyplacení prémií Vondra. Přál si, aby se peníze dostaly hlavně mezi 32 tisíc řadových zaměstnanců a vojáků. Poslední slovo však měli jejich nadřízení.

Mnohem skromnější částku na vánoční prémie rozdalo třeba ministerstvo financí. To rozdělilo mezi svých 24 tisíc úředníků 3,8 milionu korun, ministerstvo životního prostředí tři miliony. Naopak školství i přesto, že peníze během roku ušetřilo, vánoční příplatky nedalo, píší Lidové noviny.

 

Manažer vojska

Autor: Lenka Zlámalová

I v časech škrtů a rozpočtové zodpovědnosti se budou na některých úřadech rozdávat odměny. Na žádné oficiální třinácté a čtrnácté platy sice už léta není nárok, některým Nečasovým ministrům se ale přihodilo, že v tom jejich předchůdci uměli chodit a nechali jim neobsazená místa, na něž ale z rozpočtu inkasují peníze.

Prakticky řečeno: jsou to fondy na odměny. Ministr s nimi navíc může nakládat velmi svobodně a rozdělit je podle svého gusta. Na rozdíl od běžných platů ho nesvazují žádné tabulky.

Ministr, který měl to štěstí jako Alexandr Vondra, že mu z neobsazených pozic zůstaly desítky milionů, stojí před těžkou volbou.

Má se zachovat jako zásadový politik kabinetu rozpočtové zodpovědnosti a ponechat ve státní pokladně peníze na snížení schodku? Nebo být realistickým manažerem?

Ten ví, jak v časech škrtů jeho lidi před Vánocemi potěší pár tisíc navíc, zvlášť když se budou muset rok nato uskromnit. Když navíc nejen ve státních úřadech, ale i soukromých firmách platí železné pravidlo: kdo dokáže ušetřit, může napřesrok počítat se snížením rozpočtu. Vždyť přece předvedl, že vyjde s tím, co má. Ministr obrany si vybral roli hlavního manažera vojska.

Pro příště ale bude lepší ministry tíhy podobných rozhodnutí zbavit. Buď zrušit absurdní zvyklost fasování peněz na neobsazená místa, nebo rovnou tabulky regulující počet zaměstnanců.

Zvlášť když už jsou v místních poměrech ve státních službách neprosaditelné volné smluvní platy.

 Komentáře k tomuto článku můžete psát ve fóru tohoto webu.