Vojenská hudba Hradec Králové a její neslavný konec II.

Major Mgr. Jiří LEXA dipl. um., DiS

 

 

Vojenská hudba Hradec Králové a její neslavný konec II


Doprovodem velkolepé mše k výročí svátku svatého Václava ukončila svoji hudební činnost Vojenská hudba Hradec Králové. Ordinárium hudebního skladatele Petra Ebena je samo o sobě velice skvostná kompozice a v podání vojenské hudby nabylo skutečně obrovských rozměrů. S orchestrem vystoupila dánská sólistka, mezzosopranistka Dominique Devaux, která pozvedla úroveň mše skladbami Ave verum corpus W. A. Mozarta, Panis angelicus Caesera Francka, či Rinaldo G. F. Händela. S orchestrem spolupracoval pěvecký sbor katedrály Svatého Ducha v Hradci Králové pod vedením Mgr. Josefa Zadiny.

Doprovod Vojenské hudby Hradec Králové při svatováclavském ordináriu má již svoji pětiletou tradici. Spolupráce byla podporována především biskupem Královéhradeckým monsignorem Dominikem Dukou.

Vzpomněl jsem právě tuto akci, ale byla jich opravdu řada. Mnoho vystoupení Vojenské hudby Hradec Králové dělalo vždy vynikající vizitku armádě České republiky. Pokaždé nešlo o anonymní publikum, ale určitě si náhled na armádu, díky tomuto tělesu, vytvářeli představitelé města Hradce Králové, zástupci Královéhradeckého kraje, příslušníci Policie ČR, ale i univerzitní profesoři a studenti. Velmi sjednocujícím prvkem armády se státními organizacemi v Hradci Králové byla předvánoční vystoupení žesťového kvintetu VH HK, kdy jeho příslušníci dobrovolně ve svém volném čase hráli koledy a písně s vánoční tématikou jak vojenským útvarům v posádce, státním institucím, tak i pro veřejnost na Velkém náměstí.

Důležitým a snad nejsmutnějším zjištěním je fakt, že tento profesionální orchestr dosáhl po odborné stránce velmi vysoké kvality a při rozpuštění orchestru dojde k zániku kulturního fenoménu, který nám může závidět celý svět. Takový orchestr se zcela jistě dá postavit znovu, ale kulturní tradici již nikdo nezachrání, neboť absolventi Vojenské hudební školy, později Vojenské konzervatoře ubývají a hudebníci z civilních škol nemají mnohdy ani ponětí, k čemu vojenská hudba slouží.  

Blíží se neslavný konec, který již nic neodvrátí, ale dozvěděli jsme se, že pan ministr Barták dostal vyznamenání za „Počin roku“, neboť zachránil umělecký soubor Ondráš, což je opravdu počin hodný medaile. Je pravda, že by neměl kdo hrát na večírcích a svatbách vrcholných představitelů.

Zatímco si v Brně rozdávali medaile, tak s hudebníky v Hradci Králové se nepřijel rozloučit ani výkonný praporčík z nadřízeného Posádkového velitelství Praha (naše nadřízené velitelství). Bohužel, co šlo přemístit a přeúčtovat na velitelství (a nebylo to málo materiálu), je přemístěno a lidé? Lidé dnes nikoho nezajímají.  Pan Hlavní inspektor vojenských hudeb  už ani neví, že nějaká hudba v Hradci Králové byla a tudíž hudebníci ani od něj neslyšeli to jedno strohé „děkuji“. 

Po zveřejnění mého prvního příspěvku jsem zaznamenal docela rozporuplné reakce. Mnoho lidí z Posádkového velitelství Praha (samozřejmě i z jiných složek armády) mi vyslovilo sympatie, což mne těšilo, ale na druhé straně jsem pocítil mnoho výhrůžek a nadávek, převážně od lidí, kterých se článek týkal....to je divné :-) V současné době mám podánu žádost o pohovor s ministrem obrany, na základě jeho televizního vystoupení. Zatím se mi však nikdo neozval a myslím si, že  s největší pravděpodobností mne dříve vyzvou média, kde bych též rád v nejbližší době vystoupil.

Přeji všem vojákům a občanským zaměstnancům, kteří to s armádou myslí dobře, jen to nejlepší a mnoho úspěchů v další práci.

 

 

                                                           Major Mgr. Jiří LEXA dipl. um., DiS

                                                              Velitel hudby – hlavní dirigent

                                                             Vojenské hudby Hradec Králové

 

Komentáře k tomuto článku můžete psát ve fóru webu.